Trwa ładowanie...

Kamera samochodowa dla kierowców. Miej oczy dookoła głowy

Niektórych trudnych sytuacji na drodze nie da się uniknąć. Dlatego lepiej mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci wideorejestratora. Nagranie może stanowić istotny dowód podczas dochodzenia swoich praw w przypadku stłuczki.

Kamera samochodowa dla kierowców. Miej oczy dookoła głowyŹródło: Shutterstock.com
d262atz
d262atz

Dobra kamerka samochodowa powinna cechować się przyzwoitą jakością obrazu, szerokimi kątami nagrywania, odpowiednio dużą kartą pamięci oraz dobrze nagrywać filmy po zmroku. Warto wybrać sprzęt, który oferuje to wszystko w atrakcyjnej cenie.

Jakość nagrywania – kluczowy parametr

Dobrej jakości nagranie to gwarancja tego, że żadne zdarzenie na drodze nie ujdzie twojej uwadze. Kiepska kamera będzie miała problemy z zarejestrowaniem choćby numeru rejestracyjnego auta jadącego z naprzeciwka, a kiepskie warunki pogodowe mogą sprawić, że obraz będzie bardzo nieczytelny. Obecnie nawet najtańsze modele kamer oferują jakość HD, chociaż wideorejestratory nagrywające obraz Full HD możesz kupić za mniej niż 100 zł.

Opcją dla najbardziej wymagających są kamery nagrywające filmy w jakości 4k. Dają najbardziej dokładny obraz, ale należy również zwrócić uwagę na wbudowaną pamięć. Jeśli będzie zbyt mała, nagranie szybko zacznie się zapętlać, a stare nagranie będzie zastępowane nowym. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że sytuacja na drodze zmienia się w ułamku sekundy, dlatego warto zainwestować w sprzęt, który zapewnia odpowiednią płynność obrazu.

Odpowiednia matryca do jazdy nocnej

Jej jakość jest istotna zwłaszcza podczas nagrywania w scenerii nocnej. Nawet duża liczba megapikseli nie gwarantuje, że nagranie będzie równie ostre jak za dnia. Zbyt wiele światłoczułych komórek upchniętych na niewielkiej matrycy sprawia, że na gotowym obrazie pojawia się charakterystyczna "kaszka", a obiekty znajdujące się w oddali są przymglone. Dobra kamera powinna być również odporna na światło latarni oraz reflektorów samochodowych.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Szerokokątny obiektyw

Nawet najlepsza jakość filmów nie pomoże, jeśli nagranie będzie pokazywać wyłącznie to, co dzieje się przed samochodem. Kamera powinna być zamontowana tak, by z powodzeniem nagrywać również to, co dzieje się na poboczu. Dlatego nowoczesne rejestratory umożliwiają nagrywanie obrazu nawet w 150 st., co pozwala na dokładne przeanalizowanie sytuacji na drodze oraz łatwiejsze ustalenie przyczyny samochodowej stłuczki w przypadku, gdy wina nie jest oczywista.

Osoby, które potrzebują jeszcze większej kontroli nad tym, co dzieje się w aucie, i chcą mieć sprzęt, który przyda się nie tylko podczas stłuczki, ale również na co dzień, mogą pokusić się o zakup kamery cofania. Niewielkie i proste w montażu urządzenie pozwoli kontrolować to, co dzieje się za tylnym zderzakiem, co przyda się szczególnie podczas skomplikowanych manewrów na niewielkich przestrzeniach.

d262atz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d262atz
Więcej tematów