Trwa ładowanie...
d36j933

Zwiększyli dopuszczalną prędkość. Liczba wypadków spadła

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwiększyli dopuszczalną prędkość. Liczba wypadków spadła
(Mateusz Pietruszka)
d36j933

Wokół ograniczeń prędkości toczy się burzliwa dyskusja. Część ekspertów uważa, że prędkość zabija i za wszelką cenę należy zmuszać kierowców do jeżdżenia jak najwolniej. O ile w miastach coś takiego najczęściej zdaje egzamin, o tyle na terenach niezabudowanych może być wręcz odwrotnie. Potwierdzają to doniesienia z USA.

W 2008 roku, władze stanów Utah, Idaho i Wyoming, zdecydowały o sukcesywnym podnoszeniu dopuszczalnej prędkości na niektórych odcinkach międzystanowych autostrad I-15, I-80 i I-84 (część zachodnia). Chodziło o wprowadzenie limitu 80 mph czyli ok. 128 km/h. Sześć lat po pierwszych zmianach pokuszono się o podsumowania.

ZOBACZ ILE JEST WARTE TWOJE AUTO
Jak donosi serwis internetowy Missoulian, po wprowadzeniu nowych ograniczeń, liczba kierowców przekraczających 80 mph spadła o 20 proc. Co ciekawe, liczba wypadków związanych ze zbyt szybką jazdą także zmalała. W zależności od odcinka było to od 11 do 20 proc. Z racji tych optymistycznych wyników, władze niektórych stanów mają zamiar kontynuować podnoszenie prędkości na pozostałych odcinkach autostrad.

d36j933

Przy okazji warto przypomnieć o nieco bliższym nam przykładzie. W Wielkiej Brytanii, kilka miesięcy temu, na niektórych drogach, wprowadzono ograniczenie do 20 mph (ok. 30 km/h). Okazało się, że ilość poważnych wypadów wzrosła tam o 26 proc., a drobniejszych o 17 proc.

Tę sprawę, na swoim fanpage, skomentował jakiś czas temu Janusz Korwin-Mikke znany ze swoich niejednokrotnie kontrowersyjnych poglądów: - Pisałem o tym wielokrotnie, wyjaśniając przy tym, dlaczego tak się dzieje. Powodów jest zresztą wiele. Na przykład: gdy jadę z Warszawy do Szczecina 150 km/h to dojeżdżam w niecałe 4 godziny; gdy jadę 70 km/h to dojeżdżam po ośmiu godzinach - i na ostatnich 50 km (zmęczony i wyczerpany, chcący jak wreszcie znaleźć się u celu) mam ogromną szansę na wypadek.

mp/moto.wp.pl

Dużo jeździsz autem? Zaloguj się w BlaBlaCar - to się naprawdę opłaca!

d36j933

Podziel się opinią

Share

d36j933

d36j933