Trwa ładowanie...
04-12-2008 09:35

Związkowcy ratują przemysł samochodowy

Związkowcy ratują przemysł samochodowyŹródło: PAP
d332vv0
d332vv0

Związkowcy północnoamerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego, zrzeszeni w centrali United Auto Workers (UAW), oświadczyli, iż są skłonni poświęcić swoje przywileje, by ratować amerykańskie fabryki samochodów.

Tzw. Wielka Trójka producentów samochodów z Detroit - General Motors, Ford i Chrysler - zobowiązały się do dramatycznej redukcji kosztów, aby otrzymać wsparcie rządowe na walkę ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego. Na cięcia w budżecie potrzebują jednak zgody związków.

UAW zorganizował w środę pilne posiedzenie dotyczące przyszłości trzech koncernów samochodowych. Gromadzący około 139 tysięcy członków związek zgodził się m.in. na modyfikację wypłacających pensje zwolnionym pracownikom banków pracy oraz odłożenia w czasie wpłat składek na ubezpieczenia zdrowotne.

_ Spójrzmy, ile miejsc pracy ulegnie likwidacji w tym kraju, jeśli stracimy ten przemysł _ - powiedział dziennikarzom przewodniczący United Auto Workers Ron Gettelfinger.

d332vv0

General Motors podało ostatnio, że do końca miesiąca potrzebuje 4 mld dolarów, aby móc kontynuować produkcję.

Obecnie prezesi trzech koncernów samochodowych czekają na kolejne przesłuchanie w amerykańskim Kongresie. Kongresmani mają rozpatrzyć w najbliższych dniach ich prośbę o pożyczkę o łącznej wysokości 25 mld dolarów.

Kierownictwo GM, Forda i Chryslera zamierza przekonać Kongres, że jeśli dojdzie do bankructwa ich przedsiębiorstw, zagrożone będą miliony miejsc pracy w całych Stanach Zjednoczonych. We wtorek wszystkie trzy koncerny ogłosiły plan restrukturyzacji, mający zapewnić, że pożyczka z budżetu, o którą zabiegają, nie będzie zmarnowana.

Dyrektorzy Wielkiej Trójki z Detroit obiecali zrefinansować długi swoich firm i uzyskać ustępstwa od swoich pracowników, z którymi są związani związkowymi umowami zbiorowymi oraz obniżyć pensje swoim menadżerom.

W symbolicznym geście prezesi GM, Forda i Chryslera zadeklarowali nawet, że będą w pracowali za roczną pensję symbolicznego dolara, jeżeli rząd udzieli im pożyczki.

(PAP)

d332vv0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d332vv0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj