Trwa ładowanie...
wiadomości
31-10-2016 09:08

Znicz 2016: policja czeka na wtorek

Znicz 2016: policja czeka na wtorekŹródło: Policja
d4jdngl
d4jdngl

Tegoroczna edycja policyjnej akcji „Znicz” najprawdopodobniej okaże się jedną z najbardziej tragicznych w ostatnich latach. Po weekendzie statystyki nie napawają optymizmem, a dzień największego natężenia ruchu mamy wciąż przed sobą.

W ciągu przedświątecznego weekendu w 272 wypadkach zginęły 23 osoby, a 338 zostało rannych. W ciągu trzech dni policja zatrzymała 776 pijanych kierowców. Policja jednak dopiero czeka na największą falę ruchu. Wieczorem 31 października i 1 listopada na drogi wyjadą miliony ludzi. Podczas jednej z najbardziej tragicznych akcji "Znicz" w ostatnich latach - od 31 października do 1 listopada 2001 roku - w 407 wypadkach zginęły 62 osoby, a 505 zostało rannych. W tym roku weekend przylegający do dnia Wszystkich Świętych skłonił wiele osób do podjęcia dalszej niż zwykle podróży. Statystyka tych sześciu dni może być więc gorsza niż przed piętnastoma laty.

Podczas trwającej od piątku akcji "Znicz" funkcjonariusze sprawdzają m.in. trzeźwość kierujących, stan techniczny i prędkość pojazdów. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Większa liczba patroli jest szczególnie widoczna na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze kierują ruchem, ponieważ przy największych nekropoliach w miastach zmieniła się organizacja ruchu. Warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe.

W działaniach związanych z tymi szczególnymi, listopadowymi dniami policjantów wspierająą również inne służby mundurowe. W zabezpieczeniach uczestniczą funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, straży miejskich i gminnych oraz Straży Ochrony Kolei.

Policja przypomina, że ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty. Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkusetkilometrowego dystansu na raz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła.

d4jdngl

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat od 20 do 500 zł.

W czasie ubiegłorocznej akcji "Znicz 2015" na polskich drogach w ciągu czterech dni doszło do 294 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 340 zostało rannych. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1337 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości czemu sprzyjała iście wiosenna aura w ciągu dnia, a przymrozki i mgła w nocy.

Źródło: Policja

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj