Trwa ładowanie...
30-10-2012 14:25

Znicz 2012: pięć dni policyjnej akcji

Znicz 2012: pięć dni policyjnej akcjiŹródło: Policja
dkhax0n
dkhax0n

Od środy do niedzieli na drogach krajowych, dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy będzie więcej policjantów. W związku z przypadającym w czwartek Dniem Wszystkich Świętych przez pięć dni będzie trwała policyjna akcja "Znicz 2012".

W tegorocznej edycji akcji "Znicz" weźmie udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy. Będą czuwać nad bezpieczeństwem na zatłoczonych ulicach i pomogą kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, gdzie zazwyczaj zmienia się organizacja ruchu drogowego i występują utrudnienia. - Policjanci apelują do kierowców o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy, a także wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie - swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego – powiedział Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

W tym roku akcja potrwa pięć dni - od 31 października do 4 listopada. To właśnie w tym czasie funkcjonariusze spodziewają się wzmożonego ruchu na drogach. - Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących - podkreślił Hajdas.
Podczas tegorocznej akcji "Znicz" funkcjonariusze mają zwracać szczególną uwagę na to, czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach, a wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy pojazdy nie są przeładowane.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Jak zwykle policjanci apelują do kierowców o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przed podróżą należy sprawdzić stan techniczny auta i dokumenty, warto też zwrócić uwagę na prognozę pogody. Funkcjonariusze ostrzegają, że marznący deszcz i zimowe warunki to dodatkowe utrudnienia, zwłaszcza dla tych kierowców, którzy w porę nie zdecydują się na zmianę opon na zimowe. Przed wyruszeniem w daleką podróż kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy - odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

dkhax0n

Policjanci przypominają, że przekraczanie dozwolonej prędkości lub jazda po spożyciu alkoholu mogą okazać się tragiczne w skutkach. Funkcjonariusze przekonują, że kierowcy są odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego - innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. - Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary - podkreślił Hajdas.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Policjanci apelują, że jeśli ktoś ma możliwość, dla własnej wygody, lepiej zostawić auto w domu, a na cmentarz pojechać komunikacją miejską. Tym, którzy jednak wybiorą samochód, policjanci przypominają, że należy uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń funkcjonariuszy, kierujących ruchem. Nie wolno też zostawiać samochodów w miejscach niedozwolonych, bo mogą stwarzać zagrożenie dla innych lub blokować przejazd.

dkhax0n

Policjantów jak co roku wspomogą żołnierze Żandarmerii Wojskowej. W tym roku będzie ich 700, będą dysponować 300 pojazdami. Jak poinformował rzecznik prasowy ŻW ppłk Marcin Wiącek, funkcjonariuszy wspomogą żandarmi z Bydgoszczy, Elbląga, Krakowa, Szczecina, Żagania i Warszawy.

Akcja „Znicz” prowadzona jest w Polsce od 1994 roku. W ubiegłym roku w dniu Wszystkich Świętych odnotowano 169 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 238 zostało rannych. Był to najlepszy wynik od początku akcji. W 2010 i 2009 roku było to odpowiednio 15 i 18 zabitych oraz 241 i 261 rannych. Najgorszy był rok 1996, kiedy w 499 wypadkach zginęło 66 osób, a 527 odniosło obrażenia.

tb/

dkhax0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkhax0n
Więcej tematów