Trwa ładowanie...
wiadomości
13-05-2008 15:40

Zmiany w mandatach

Zmiany w mandatach
d2joget
d2joget

Komenda Główna Policji przygotowała projekt zmian w wysokości mandatów w ruchu drogowym, nowe przepisy mają szansę wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

- Nie chodzi nam o wprowadzanie jakiejś rewolucji, robimy najzwyklejsze porządki - wyjaśnia młodszy inspektor Mariusz Wasiak, z Biura Prewencji Ruchu Drogowego, Komendy Głównej Policji. - Przepisy zostaną jedynie zaktualizowane. Między innymi przepisy dotyczące jazdy z włączonymi światłami.

Dla kierowców łamiących prawo, najbardziej odczuwalną zmianą będzie podniesienie dolnej granicy mandatu za parkowanie na "kopercie". Obecnie "widełki" dotyczące tego wykroczenia mieszczą się w przedziale od 20 do 500 złotych. Nowy projekt przewiduje wzrost dolnej granicy aż do 200 złotych. Jak tłumaczą policjanci, jest to między innymi konsekwencja przyjętej przez sejm Karty Praw Niepełnosprawnych.

Większy mandat czeka również kierowców, którzy lubują się w przejeżdżaniu przez skrzyżowanie w ostatniej chwili, kiedy już świeci się czerwone światło.
- Obecnie, kara za to wykroczenie to przedział między 20 a 500 złotych, po zmianach mandaty rozpoczną się od 200 zł – informuje Wasiak. - Kara ta dotyczy również kierowców, którzy wjadą na skrzyżowanie, chociaż zdają sobie sprawę z tego, że go nie opuszczą po zmianie świateł.

Zmiany nie ominą również innych użytkowników dróg. Rowerzyści, którzy wsiądą na swój pojazd po zmierzchu i nie włączą świateł będą musieli liczyć się z mandatem w wysokości nawet 100 złotych. Obowiązek ten dotyczy również jazdy w tunelach, tutaj kara za nieprzestrzeganie go wyniesie nawet 200 złotych.
– Kierujący motorowerami, po zmianie przepisów będą musieli mieć włączone światła mijania przez całą dobę. Ci którzy nie zastosują się do nowego przepisu będą musieli liczyć się grzywną w wysokości 200 – dodaje Wasiak.

Zmiana wysokości grzywny będzie dotyczyła również pieszych, którzy wejdą na jezdnię przy czerwonym świetle. Obecnie kara za to wykroczenie to aż 250 złotych.
– Często zdarzało się, że odmawiano przyjęcia mandatu, a sąd po rozpatrzeniu sprawy zasądzał niższa karę. Dlatego wprowadzimy tu dolną granicę, rozpoczynającą się na kwocie 20 złotych, a kończącą na 250 – dodaje Wasiak.

Jakub Wielicki

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj