Zmiana ustawień fotela i lusterek przez innych działa nam na nerwy
Z badań wynika, że aż 66 proc. polskich kierowców denerwuje się, gdy inny kierowca zmienia w ich samochodzie ustawienie lusterek i fotela. Cieszy, że rodzimi zmotoryzowani przykładają dużo uwagi do właściwej pozycji "za kółkiem".
Dane pochodzą z raportu "Komfort Jazdy", przeprowadzonego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków. Można się z niego dowiedzieć, że bardziej zmianą ustawień denerwują się kobiety (75 proc.), jednak wyprowadza to z równowagi również sporą część mężczyzn (61 proc.). Inne położenie fotela i lusterek w największym stopniu irytuje mieszkańców woj. mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego (po 70 proc.), a najmniej - małopolskiego, opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego (59 proc.).
Z badania wynika również, że polscy kierowcy zwracają dużą uwagę na prawidłowe ustawienie siedziska - 80 proc. respondentów wskazało, że lubi, gdy fotel jest idealnie dopasowany do kierowcy. Najczęściej regulujemy pochylenie oparcia i siedziska (70 proc.) oraz podparcie boczne i odcinka krzyżowego (46 proc.). Znaczenie odległości fotela od kierownicy jako najważniejsze postrzega ponad 90 proc. w wieku 45-55 lat. Żadnych korekt nie dokonuje jedynie 1 proc. zmotoryzowanych.
Prawidłowa pozycja kierującego ma wpływ nie tylko na komfort podróży, ale i bezpieczeństwo. W jaki sposób ustawić fotel? Odległość siedziska od kierownicy powinna być taka, by przy wciśniętym sprzęgle noga była ugięta w kolanie. Koło kierownicy trzymamy zawsze obiema rękoma, natomiast plecy (łopatki) powinny przylegać do oparcia fotela.
Źródło: Kongsberg Automotive
ll