Trwa ładowanie...
09-04-2009 10:21

"Zespoły powinny rządzić Formułą 1"

"Zespoły powinny rządzić Formułą 1"Źródło: AFP
d1u6y09
d1u6y09

Były organizator Grand Prix Kanady, Normand Legault, uważa, że organizacja zrzeszająca zespoły F1 - FOTA - nie potrzebuje ani FIA, ani FOM. Legault przywołuje przykłady zawodowych lig amerykańskich, gdzie o rozgrywkach decydują zespoły, które je tworzą.

Legault powiedział w wywiadzie dla francuskojęzycznej gazety "La Presse", że stowarzyszenie zespołów Formuły 1 jest pierwszym krokiem na drodze do uniezależnienia się od obecnych, przestarzałych, struktur.

Legault ujawnił, że na krótko przed oficjalnym utworzeniem FOTA przeprowadził w Montrealu specjalną prezentację dla szefów wszystkich zespołów. - Zapytałem ich, czemu nie patrzą na siebie jak zespoły i kluby tworzące ligi północnoamerykańskie? Kiedy Montreal Canadiens grają z Boston Bruins, nikt nie prosi Międzynarodowej Ferderacji Hokejowej IHF o wyznaczenie sędziów!

- Sport zawodowy w Ameryce Północnej wygląda inaczej. Każda liga ma zarząd, komisarza i wiceprezydentów, którzy zarządzają całym biznesem. Ci, którzy tworzą sport, są jego właścicielami i sami sobą zarządzają - powiedział Legault. - NHL nie musi nikogo pytać, jeśli chce zwiększyć rozmiar bramki o 6 cali - dodał.

d1u6y09

Legault powiedział, że zmiany są już widoczne. Najlepszym ich przykładem są ostatnie przepychanki pomiędzy zespołami zrzeszonymi w FOTA, FIA oraz właścicielem praw telewizyjnych - FOM Berniego Ecclestone'a, dotyczące punktacji. Kanadyjczyk dodał także, że F1 mogłaby przetrwać bez Berniego Ecclestone'a. - Zespoły mogłyby odejść jutro rano. Same mogłyby stworzyć własny cykl Grand Prix. Jeśli masz ze sobą Ferrari, BMW, Williamsa, jeśli masz Lewisa Hamiltona, czemu miałoby to być nierealne? - twierdzi Legault.

Głównym zarzewiem konfliktu na linii FOTA-FOM jest podział zysków, który obecnie wynosi 50/50. - Wróćmy znów do modelu NHL. Koszty administracyjne ligi to 50 milionów dolarów. Ogólne zyski to blisko dwa miliardy! Koszty stanowiąc więc około 3%. W F1 człowiek który kieruje biznesem zgarnia 50% - zauważył Legault.

Czy Formułę 1 czeka więc rozpad? Wszystko zależy od tego, czy zespoły wynegocjują z Bernim Ecclestonem lepsze warunki podziału zysków. W dobie kryzysu oraz ograniczenia wysokości budżetów, każdy dolar wydaje się być na wagę złota.

_ RAF _

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj