Trwa ładowanie...
dalwm1r
26-08-2014 13:05

Zawodowi kierowcy narażeni na kłopoty kardiologiczne

dalwm1r
dalwm1r

Kierowcy mają starsze serca niż to wynika z ich metryki. To wniosek z badań ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie".

Aż o 10 lat starsze serca mieli kierowcy warszawskich autobusów rejsowych oraz podczas badań na Master Truck Show w Nowej Wsi pod Opolem. Doktor Piotr Wesołowski - z-ca dyrektora Szpitala Powiatowego w Wołominie podkreśla, że zawodowi kierowcy, ze względu na charakter pracy, są narażeni na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego.

- Przede wszystkim ich praca jest siedząca - tłumaczy. Kierowca jest w bezruchu podczas wykonywania swojej w pracy, a po niej, gdy przychodzi do domu, to zazwyczaj również jest pozbawiony aktywności fizycznej. To prowadzi do otyłości brzusznej, która sprzyja rozwojowi nadciśnienia i cukrzycy typu drugiego - istotnego czynnika ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Doktor Wesołowski zaznacza, że praca kierowcy jest nieregularna, wykonywana jest w różnych porach dnia i nocy. Tymczasem nieregularne odżywianie prowadzi do otyłości. Wiemy także, że zaburzenie rytmu snu i czuwania prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

dalwm1r

Do końca tego roku w ramach kampanii będą nadal przeprowadzane pomiary ciśnienia krwi i pierwsze na taką skalę w Europie nowe badanie wieku serca. Aplikacja "wiek serca" pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zawału czy udaru mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

ll/tb/moto.wp.pl

dalwm1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dalwm1r
Więcej tematów