Trwa ładowanie...
4 listopada 2010, 10:20

Zastój na rynku paliw

Zastój na rynku paliw
d2buizl
d2buizl

Ceny średnie paliw na stacjach w Polsce po Dniu Wszystkich Świętych pozostały praktycznie niezmienione w porównaniu z poprzednim tygodniem. Dla oleju napędowego i autogazu jest to wręcz kolejny tydzień z rzędu, gdy cena przeciętna jest taka sama. Ruchy w kolejnych dniach również nie powinny być duże, ewentualnie ograniczyć się do kilkugroszowej "kosmetyki".

(fot. PAP/Bogdan Borowiak)
Źródło: (fot. PAP/Bogdan Borowiak)

Wg stałego monitoringu cen paliw na stacjach w Polsce, jaki regularnie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w tym tygodniu (badanie już po Wszystkich Świętych i wiążącym się z tym wydarzeniem "długim weekendem") przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 to 4,54 zł/l, czyli o 2 gr. mniej niż tydzień temu. Benzyna wróciła tym samym do poziomu sprzed dwóch. Olej napędowy podobnie jak przed tygodniem wyceniany jest przeciętnie na poziomie 4,35 zł/l - to już drugi tydzień z rzędu na tym poziomie. Autogaz z kolei już nawet trzeci tydzień z rzędu kosztuje przeciętnie w Polsce 2,29 zł/l.

Benzynę 95 średnio najtaniej zatankować można obecnie w województwie dolnośląskim (choć i w tym regionie występują bardzo duże rozwarstwienia cenowe między różnymi miejscowościami, np. Wrocławiem a Legnicą), natomiast największy wydatek obecnie czeka na kierowców kupujących to paliwo w podkarpackim. Olej napędowy najtaniej kosztuje również na Dolnym Śląsku, najdrożej zaś w województwie opolskim. W przypadku autogazu na czoło rankingu miejsc najkorzystniejszych do odwiedzenia przez tankujących wysunęły się teraz lubelskie i łódzkie, zaś na drugim końcu znalazło się zachodniopomorskie.

W tym tygodniu oczy wszystkich uczestników rynku paliwowego skupione są na amerykańskich władzach monetarnych. Fed (odpowiednik polskiego banku centralnego) obraduje obecnie nad kierunkami polityki monetarnej na następne miesiące, a wielu graczy i ekonomistów uważa, że wprowadzi kolejne posunięcia łagodzące politykę, które mają służyć pobudzeniu wzrostu ekonomicznego. Miałoby to pośredni skutek w postaci wzrostu popytu również na energię, czyli m.in. na ropę i produkty jej przerobu.

d2buizl

Na fali tych oczekiwań w pierwszej części tego tygodnia przełamany został przez cenę ropy poziom 85 USD za baryłkę, dawno nie notowany. Decyzja Fed, to jaka będzie, czy spełni oczekiwania rynkowe czy też rozczaruje - to wszystko będzie miało kolosalny wpływ na notowania w drugiej części tygodnia. Gdyby decydenci w Stanach zaskoczyli, np. prowadząc działania na mniejszą skalę, to pewnie doprowadzi to do szybkiej korekty cenowej w dół. Oczywiście sytuacja na rynkach międzynarodowych przełoży się również na Polskę.

[

]( http://wnp.pl )

d2buizl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2buizl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj