Firma Mercedes, ceniona przede wszystkim przez konserwatywnego klienta, rzadko decyduje się na radykalne zmiany. W przypadku nowego konceptu Klasy A jest jednak inaczej. Samochód, który w pierwszej i drugiej generacji był małym, miejskim vanem, otrzymał wybitnie sportową karoserię. Pod względem wizerunku mógłby konkurować na przykład z Alfa Romeo Giuliettą.
Klasa A od pojawienia się w 1997 roku budziła emocje. Był to pierwszy osobowy samochód Mercedesa z napędem na przednią oś. Co więcej, firma znana głównie z produkcji aut luksusowych, zdecydowała się na firmowanie legendarną, srebrną gwiazdą małego minivana. Skandal wybuchł jednak dopiero gdy szwedzcy dziennikarze poddali go tzw. „testowi łosia”. Mały i stosunkowo wysoki Mercedes dachował podczas omijania z dużą prędkością przeszkody. Po wymuszonych względami bezpieczeństwa poprawkach mały Mercedes stał się wzorem w swojej klasie i zyskał dużą sympatią kierowców.
Podczas zaplanowanych na ten miesiąc targów motoryzacyjnych w Sznaghaju Mercedes zaprezentuje koncepcję nowego wcielenia Klasy A. Trzeba przyznać, że karoseria pojazdu przeszłą zaskakującą metamorfozę. Minivan zmienił się z małe, ale rasowe auto sportowe. Jego dynamikę podkreśla nisko poprowadzona maska i linia dachu, ekstrawaganckie reflektory oraz głębokie, boczne przetłoczenia, które jednak mogą kojarzyć się z BMW 1. W wnętrzu koncepcyjnego Mercedesa Klasy A umieszczono cztery osobne fotele dla pasażerów. Wystrój kabiny pasażerskiej jest jednak na tyle futurystyczny, że nie ma szans pojawić się w wersji produkcyjnej.
Przygotowany na salon w Szanghaju prototyp wyposażony jest w napędzający przednie koła silnik o pojemności 2 litrów i mocy 210 KM. W jednostce zastosowano bezpośredni wtrysk paliwa i doładowanie. Silnik współpracuje z dwusprzęgłową przekładnią. O bezpieczeństwo podróżnych dba wykorzystujący radar system ostrzegania przed kolizją. Został on po raz pierwszy na świecie wprowadzony w samochodzie kompaktowym.
Jak informuje Mercedes, w oparciu o Klasę A firma stworzy jeszcze co najmniej trzy koncepcyjne pojazdy, nim zdecyduje się na ostateczny wygląd nowego wcielenia tego samochodu.
tb/