Zgodnie z przyjętymi przez posłów przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane od razu przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. Na ten sam okres możliwość jazdy utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. By stracić prawo jazdy, wystarczy wieźć o dwóch pasażerów więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym.
Ustawa zakłada przede wszystkim, by wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzekał środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od lat 3 do lat 15.
Ponadto, przyjęto, aby w przypadku kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, sąd orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z Ustawą odstąpienie od dożywotniego orzeczenia środka karnego może nastąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.
Uchwalona ustawa zakłada także wprowadzenie obowiązku orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tysięcy złotych w przypadku skazanego po raz pierwszy za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub 10 tysięcy złotych w przypadku recydywistów, a wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości nawiązki w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych. Nawiązka powinna zostać orzeczona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub, w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej.
Przyjęto także wprowadzenie nowego typu przestępstwa, polegającego na prowadzeniu pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień. Do tej pory było to wykroczenie. Ustawa wprowadza możliwość podawania wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie stosownej informacji na stronie internetowej sądu, w przypadku, w którym sąd nie określił w wyroku sposobu podania go do publicznej wiadomości.
Nowe prawo wprowadza również obowiązek zamontowania przez sprawców skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości mechanicznej blokady alkoholowej, uniemożliwiającej uruchomienie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Prowadzenie samochodu wyposażonego w "alcolock" będzie możliwe co najmniej po upływie połowy orzeczonego zakazu jazdy, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, najwcześniej po upływie 10 lat.
tb/