Trwa ładowanie...
27 marca 2006, 17:58

Zamiast turbo

Zamiast turbo
d813iom
d813iom

Dotychczas, aby uzyskać zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika stosowano doładowanie sprężarką mechaniczną lub turbosprężarką. Obecnie coraz częściej stosuje się stosunkowo prostą metodę tzw. doładowania dynamicznego.

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/9111/doladowanie-dynamiczne.jpeg',500,372) ) |
| --- | Badania dowiodły, że “długi” kolektor ssący wpływa korzystnie na poprawę charakterystyki momentu obrotowego, natomiast “krótki” przyczynia się do podniesienia mocy maksymalnej. Inżynierowie wprowadzili teorię do praktycznych zastosowań budując kolektory o zmiennej długości i tym samym zmiennej charakterystyce akustycznej. Kolektor taki składa się z dwóch kanałów rozdzielonych przepustnicą. Ruchami przepustnicy steruje siłownik pneumatyczny, który otrzymuje impulsy z modułu generującego zapłon. Wspólne dla obu kanałów jest miejsce zasysania powietrza i otwór wylotowy. Gdy przepustnica jest zamknięta zassane powietrze przechodzi przez długi kanał o mniejszej średnicy. W momencie gdy siłownik pneumatyczny otworzy przepustnicę powietrze płynie przez krótki kanał o dużej średnicy umożliwiając spalenie odpowiedniej ilości paliwa koniecznego do wytworzenia mocy maksymalnej. Sterowanie przepustnicą odbywa się automatyczne, bez udziału kierowcy.

d813iom

Kolektor dolotowy o zmiennej długości stosuje coraz więcej producentów, m.in. Audi, Volkswagen, Ford, Honda, BMW, Mercedes-Benz. Opel. Doładowanie dynamiczne nie jest tak wydajne jak turbosprężarka, ale ze względu na stosunkowo niskie koszty staje się coraz popularniejsze.

Autor: Grzegorz Wojtyrowski

d813iom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d813iom
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj