Trwa ładowanie...

Zamach bombowy w libijskim porcie Ras Lanuf - 7 zabitych

Zamach bombowy w libijskim porcie Ras Lanuf - 7 zabitychŹródło: Twitter
d2ulwnj
d2ulwnj

• Siedem osób zginęło, a 11 zostało rannych
• To bilans zamachu bombowego w libijskim porcie naftowym Ras Lanuf

Ali al-Hassi powiedział, że wypełniony materiałami wybuchowymi samochód eksplodował w punkcie kontrolnym. Wśród zabitych są strażnicy i cywile.

W dwóch libijskich portach ostrzelanych w tym tygodniu przez dżihadystów z Państwa Islamskiego - Ras Lanuf i As-Sidr - płoną zbiorniki z ropą naftową.

Przedstawiciel branży naftowej ze wschodniej Libii ocenił, że każdy z płonących zbiorników mieści do 460 tys. baryłek ropy.

d2ulwnj

As-Sidr i Ras Lanuf leżą między kontrolowanym przez islamistów miastem Syrta a Bengazi, gdzie ma siedzibę uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii. Oba porty są nieczynne od grudnia 2014 roku.

Dżihadyści stopniowo zwiększają opanowany przez siebie obszar wokół położonej w połowie drogi między Trypolisem a Bengazi Syrty. Atakowali kilka złóż ropy na południu Libii, ale dotychczas nie udało im się zająć żadnych instalacji naftowych.

Od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia znajduje się w stanie chaosu, mając dwa rywalizujące ze sobą parlamenty i wyłonione przez nie rządy. Uznawany przez społeczność międzynarodową parlament (Izba Reprezentantów) działa w Tobruku, natomiast parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.

W zamachu bombowym na ośrodek szkolenia policji w kontrolowanym przez władze w Trypolisie nadmorskim mieście Zlitan zginęło w czwartek co najmniej 65 osób.

Pilnująca As-Sidr i Ras Lanuf Straż Instalacji Naftowych deklaruje lojalność wobec uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu Libii, ale walczy też z innymi wspierającymi go ugrupowaniami.

Libijski eksport ropy spadł obecnie do mniej niż jednej czwartej sięgającego 1,6 mln baryłek dziennie wywozu z 2011 roku.

d2ulwnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ulwnj
Więcej tematów