Trwa ładowanie...
14-10-2011 15:14

Zadbaj o układ chłodzenia przed zimą

Zadbaj o układ chłodzenia przed zimąŹródło: zdjęcie producenta
d3deswf
d3deswf

Jesienią warto przygotować nasze auto do nowych warunków pogodowych. Najważniejszy obiekt trosk stanowi oczywiście silnik. Moment, gdy temperatura osiągnie barierę zero musi w końcu nadejść. Jak zabezpieczyć silnik przed pierwszymi przymrozkami?

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Przede wszystkim zapewnić mu odpowiedni poziom chłodzenia. Ale nie tylko - równie istotna jest ochrona przed działaniami powodującymi korozję. Niezbędne w tym zakresie jest stosowanie płynów do chłodnic zawierających dodatkowe pakiety składników. Regularne uzupełnianie płynu w chłodnicy to absolutna konieczność, szczególnie po wzmożonej pracy układu chłodzenia w okresie letnim.

Brak wystarczającej ilości płynu może nieść ze sobą ogromne niebezpieczeństwo dla silnika. Przegrzana jednostka napędowa bardzo szybko może ulec uszkodzeniom. Na awarię podatna jest zwłaszcza uszczelka pod głowicą silnika, której zadaniem jest ochrona cylindrów. Wymiana już samej uszczelki to koszt sięgający nawet 400 złotych. Może on jednak szybko wzrosnąć, jeżeli w porę nie doprowadzimy układu chłodzenia do optymalnego stanu.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Najczęściej spotykaną reakcją kierowców na ubytek płynu do chłodnic jest dolanie do układu zwykłej "kranówki". Nowoczesne koncentraty płynów dają możliwość rozcieńczania wodą wodociągową. Niesie to jednak ze sobą ryzyko. Jeżeli woda okaże się zbyt twarda oraz będzie zawierała nadmierną ilość szkodliwych chlorków i siarczanów, może stanowić znaczące zagrożenie dla jednostki napędowej. Nieodpowiednia ciecz w chłodnicy prowadzi bowiem do osadzania się kamienia, a w konsekwencji przegrzewania się silnika.

d3deswf

Dlatego decydując się na ten najprostszy z możliwych kroków, musimy pamiętać, że woda dolewana do "starego" płynu powinna charakteryzować się niskim poziomem obcych jonów. Zalecane jest więc stosowanie wody demineralizowanej (dejonizowanej), która w znacznym zakresie ogranicza odkładanie się kamienia. O ile jednak rozwiązanie to może sprawdzać się latem, to już w okresie pierwszych chłodniejszych dni, tego typu rozcieńczenie cieczy płynącej w układzie chłodniczym, nie zawsze jest decyzją słuszną.

- Przygotowując silnik do pierwszych przymrozków, powinniśmy brać pod uwagę fakt, że temperatura zamarzania poszczególnych składników płynu jest różna - tłumaczy Waldemar Młotkowski, dyrektor właściciela marki MaxMaster. - Woda krzepnie w temperaturze 0 stopni Celsjusza, natomiast glikol etylenowy, będący głównym komponentem cieczy znajdującej się w chłodnicy, w temperaturze -13 stopni. Odpowiednią ochronę uzyskuje się mieszając glikol z wodą w określonym stosunku. W okresie jesiennym i zimowym zawartość glikolu w płynie powinna wynosić około 50 procent - w przeciwnym razie istnieje groźba, że płyn zamarznie i uszkodzi części jednostki napędowej.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Zabiegiem, który pozwoli nam dostosować pracę silnika do zmieniających się warunków pogodowych, jest pomiar właściwości aktualnie znajdującego się w chłodnicy płynu. Najlepiej zrobić to w warsztacie samochodowym wyposażonym w tzw. refraktometr. Można dokonać tego również samodzielnie za pomocą areometru, jednak w tym wypadku musimy się liczyć z tym, że pomiar będzie zdecydowanie mniej dokładny.

d3deswf

Dysponując właściwym pomiarem temperatury krystalizacji, możemy rozcieńczyć pożądaną ilość koncentratu. Należy dążyć do tego, by płyn w układzie osiągnął temperaturę krystalizacji -37 stopni Celsjusza - to optymalny poziom, by zabezpieczyć silnik przed zbliżającą się zimą. Zachowanie odpowiednich proporcji koncentratu, szczególnie czasie pierwszych przymrozków, jest absolutną koniecznością. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dbanie o to, aby płyn w chłodnicy nie zamarzł to nie wszystko, na co trzeba zwracać uwagę przygotowując silnik do jesienno-zimowych zmagań.

Okres ten sprzyja powstawaniu korozji, która jest niebezpieczna dla pracy silnika, a co gorsza, niesie ze sobą trwałe konsekwencje w postaci mechanicznych uszkodzeń układu chłodniczego. Narażona na wysokie temperatury, mało odporna na zanieczyszczenia, wrażliwa na fatalny stan nawierzchni chłodnica, powinna być więc dodatkowo wsparta bogatymi pakietami składników antykorozyjnych. W przeciwnym razie nawet właściwa zawartość płynu, może nie przynieść zamierzonego efektu. Wysokiej jakości koncentraty płynów do chłodnic nie zawierają szkodliwych azotanów, amin i fosforanów. Powinny za to posiadać specjalnie pakiety dodatków.

- Koncentraty, wykorzystujące technologię OAT (organic acid technology) oraz technologię stabilizacji krzemianów, skutecznie chronią silnik przed korozją - mówi Waldemar Młotkowski. - Technologia OAT pozwala reagować z ogniskami korozji. Oparty na niej płyn tworzy warstwę, która, najprościej mówiąc, naprawia układ chłodzenia. Technologia krzemianowa natomiast, uniemożliwia formowanie się żelu krzemianowego, który powstaje podczas używania płynów o słabszej jakości i zagraża fizycznym elementom chłodnicy.

d3deswf

Prognozując pogarszające się z dnia na dzień warunki pogodowe, warto już teraz zadbać o całą jednostkę napędową. Podstawowym krokiem jest dostosowanie układu chłodniczego do aktualnie występującej temperatury, ale zabieg ten powinien być jedynie elementem całości przedzimowych przygotowań. Nie zapominajmy, że aby nasze działania były w pełni skuteczne, musimy pamiętać także m.in. o sprawdzeniu stanu akumulatora i kontroli stanu świec zapłonowych.

sj

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj