Trwa ładowanie...
d28bfow
d28bfow
Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Szczecin kupi 20 autobusów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d28bfow

Zakup 20 autobusów dla Szczecina i budowa węzła przesiadkowego w Policach zostaną zrealizowane przy wsparciu funduszy unijnych. We wtorek w Szczecinie podpisano umowy na dofinansowanie obu przedsięwzięć. Nowe autobusy mają wozić pasażerów w pierwszym kwartale 2018 r.

"W najbliższych dniach miasto powinno ogłosić przetarg na zakup 20 nowych autobusów" - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Szczecina Michał Przepiera krótko przed podpisaniem umowy. Nowy, tzw. niskoemisyjny tabor autobusowy będzie miał wysoki standard i będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

"To będą autobusy o napędzie klasycznym, czyli z silnikami diesla, spełniające wymogi norm emisji zanieczyszczeń Euro VI. Będzie to 10 tzw. krótkich autobusów dwunastometrowych i 10 przegubowych, czyli osiemnastometrowych. Pojazdy trafią do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Dąbie" - dodał Przepiera.

d28bfow

Pojazdy mają rozpocząć kursy w stolicy Pomorza Zachodniego w pierwszym kwartale 2018 r. - poinformował Przepiera.

Koszt całkowity zakupu 20 pojazdów to nieco ponad 35 mln zł, z czego dofinansowanie to 13,4 mln zł.

Ze środków z UE dofinansowana będzie także budowa węzła przesiadkowego i pętli autobusowej w Policach. Przy ul. Wyszyńskiego powstaną m.in. perony autobusowe, miejsca postojowe dla autobusów, busów, taksówek i rowerów, a także drogi manewrowe. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2017 r.

Budowa węzła przesiadkowego w Policach jest warta nieco ponad 3,8 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to to ponad 3,2 mln zł.

d28bfow

Zakup autobusów dla Szczecina i budowa węzła w Policach zyskały dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to narzędzie służące wdrażaniu funduszy europejskich wpływających na zrównoważony rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych. Z kolei Szczeciński Obszar Metropolitalny skupia obok Szczecina kilkanaście zachodniopomorskich gmin i powiatów.

Inwestycje w Szczecinie i Policach są kolejnymi w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pierwsze umowy na dofinansowanie w ramach tego przedsięwzięcia podpisano w ubiegłym tygodniu. Unijne wsparcie powędrowało do gmin Dobra Szczecińska i Stepnica. Obie przeznaczą łącznie ponad 3 mln zł wsparcia na budowę lub przebudowę dróg lokalnych.

d28bfow

Podziel się opinią

Share

d28bfow

d28bfow