Trwa ładowanie...

Zabytkowe Stary doczekają się godnego miejsca pobytu?

Share
Zabytkowe Stary doczekają się godnego miejsca pobytu?
Źródło: Materiały prasowe
d1glmii

Halę dla 16 zabytkowych ciężarówek Star planuje wybudować Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach (woj. świętokrzyskie). Władze placówki liczą, że inwestycję wartą ok. 15 mln zł uda się zrealizować przy wsparciu funduszy unijnych.

Starachowickie muzeum od kilku lat uzupełnia kolekcję produkowanych w tym mieście w ub. stuleciu ciężarówek. - Posiadamy w swoich zbiorach pełen przegląd najważniejszych modeli. Brakuje nam jedynie Stara 244R - czyli wersji rolniczej. Jeśli to się uda, będziemy mieli komplet od "dwudziestki", która zadebiutowała w 1948 roku po modele zamykające tę historię z przełomu lat 80. i 90., czyli Star 742 i 1142" - powiedział dyrektor placówki.

Jak wyjaśnił, obecnie samochody są prezentowane w "prowizorycznych warunkach, namiocie, który ma im zapewnić podstawowe warunki bezpieczeństwa i nic więcej". Stąd pomysł, aby historię starachowickiej motoryzacji zaprezentować w przystosowanej do tego przestrzeni ekspozycyjnej. - To jedna z najważniejszych potrzeb naszego muzeum - podkreślił Kołodziejski. Przypomniał, że instytucja przypomina przemysłową historię miasta i okolic. - Nie można o niej opowiadać w pełni, nie mówiąc o powojennej historii produkcji tych samochodów w Starachowicach - dodał.

Koszty inwestycji szacowane są na ok. 15 mln zł. Dyrektor Kołodziejski podkreślił, że jedyną możliwością jej realizacji jest wsparcie z funduszy unijnych. Dwupoziomowa hala wystawowa oprócz wspomnianych samochodów miałaby także pomieścić ekspozycję multimedialną dotyczącą historii starachowickiej fabryki. Miałby ona zostać zlokalizowana w zachodniej części muzealnego kompleksu.

d1glmii

Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. prof. J. Pazdura w Starachowicach rozpoczęło działalność 1 stycznia 2001 r. Na ośmiu hektarach można obejrzeć obiekty dwóch zakładów wielkopiecowych działających w latach 1841-1901 i 1899-1968. W muzeum można zobaczyć stałą wystawę paleontologiczną oraz samochody produkowane w zakładach FSC Star w XX wieku. Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star" w Starachowicach powstała w 1948 r. na bazie starachowickich Zakładów Mechanicznych. W 1991 r. została przekształcona w Zakłady Starachowickie Star S.A. W latach 90. firma została sprywatyzowana i podzielona na dwie spółki. Szacuje się, że w czasie istnienia FSC "Star" wyprodukowano w Starachowicach ponad 600 000. samochodów ciężarowych.

Źródło: PAP

ll

d1glmii

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1glmii
d1glmii
Więcej tematów