Trwa ładowanie...
28-05-2010 12:43

Zabójcze pedały gazu

Zabójcze pedały gazuŹródło: zdjęcie producenta
d2joget
d2joget

Samoblokujące się pedały gazu w autach Toyoty były jedną z największych awarii w historii światowej motoryzacji. Według rady bezpieczeństwa drogowego w Stanach Zjednoczonych - NHTSA, na skutek defektu śmierć mogło ponieść znacznie więcej ofiar niż dotąd przypuszczano.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Zdaniem NHTSA w ciągu ostatnich dziesięciu lat, bo na tyle szacowane jest występowanie awarii do czasu wykrycia usterki przez Toyotę, na skutek awarii życie mogło stracić nawet 89 osób. Dotychczasowe raporty mówiły o 52 ofiarach.

NHTSA przestudiowało wszystkie przypadki i skargi złożone przez właścicieli felernych modeli Toyoty. W 6200 z nich stwierdzono przyczyny zgodne z charakterystycznymi objawami defektu pedału gazu - niekontrolowane przyspieszenie samochodu mimo prób hamowania. Obok 89 ofiar śmiertelnych, stwierdzono także 57 osób rannych.

Przypomnijmy, że w wyniku tej awarii Toyota została zmuszona do serwisowania 8 mln samochodów. W USA japońska marka z tego powodu zapłaciła także karę w wysokości 16,4 mln Dolarów.

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj