Za kółkiem coraz częściej po alkoholu
Około 71 tysięcy nietrzeźwych kierowców zatrzymali polscy policjanci w pierwszej połowie tego roku. Nie pomagają akcje społeczne, ostrzeżenia i czekające pijanych kary.
Wyłączanie z ruchu nietrzeźwych kierowców to jedno z głównych zadań policji. Każdy kto wsiada za kierownicę po alkoholu wie, że jazda po spożyciu alkoholu grozi nie tylko wypadkiem, ale i poważnymi konsekwencjami karnymi. Wbrew temu liczba zatrzymanych na podwójnym gazie nie maleje, a co gorsza rośnie. Ze wstępnych danych dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że do końca czerwca policjanci zatrzymali około 71 tysięcy nietrzeźwych kierowców.
W poniedziałek funkcjonariusze zatrzymali młodego mężczyznę, który po pijaku potrącił swoją teściową. We wtorek zatrzymano ciężarną kobietę i kierowcę tira, którzy jechali po „kilku głębszych”. Przykładem braku odpowiedzialności była niedawna sprawa 25-latka z gminy Drelów, w województwie lubelskim, który po zakrapianym spotkaniu z teściem wsiadł za kierownicę swojego samochodu. Podróż zakończył uderzając w jadącą na rowerze kobietę, która później okazała się jego teściową. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie i grozi mu 4,5 roku pozbawienia wolności. Dla poszkodowanej wypadek zakończył się wizytą w szpitalu.
Nie mniej bulwersująca sprawa miała miejsce w okolicach Korzuchowa w województwie lubuskim. Kierująca samochodem marki Rover została zatrzymana do kontroli przez patrol Policji przeprowadzający akcję „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze wyczuli od 34-latki alkohol i poddali ją badaniu alkomatem. Kobieta nie zważając na bezpieczeństwo swej dwójki dzieci, z którymi podróżowała, miała w organizmie 1,6 promila alkoholu. Dzieci zostały przekazane babci, a nieodpowiedzialna matka usłyszy zarzuty za które grożą jej nawet 2 lata więzienia.
Alkohol powoduje u spożywającego osłabienie koncentracji i gorszy refleks. Dla kierowcy jest to zgubne. Musi on liczyć się z tym, że jego zachowanie może skończyć się tragicznie dla niego samego lub innych uczestników ruchu drogowego. W trakcie tysięcy codziennych kontroli policjanci zatrzymują również osoby, które piły kilka godzin wcześniej. One również nie powinny kierować. Alkohol jest dla każdego dorosłego człowieka, ale jeśli ma on zamiar pić, nie może prowadzić. Dla własnego dobra powinien przesiąść się do taksówki czy autobusu.
Źródło: Policja
tb/