Czy taryfikator mandatów może być sztywny? Trybunał Konstytucyjny zbada dziś (30.09), czy funkcjonariusz, nakładając mandat, może mieć wybór wysokości tej kary.
Obecny taryfikator mandatów w większości przypadków wskazuje konkretne kwoty za popełnione wykroczenia, bez względu na okoliczności. Sprawę do Trybunału zgłosił prokurator generalny Andrzej Seremet. Wskazuje on, że 377 wykroczeń wymienionych w taryfikatorze mandatów jest niezgodne z konstytucją. Według Seremeta taryfikator nie może wskazywać konkretnej kwoty mandatu, bo godzi to w samą ideę karania mandatami.
Jak tłumaczy prokurator generalny, nakładający mandat, na przykład policjant czy strażnik miejski powinien mieć możliwość oceny okoliczności popełnienia wykroczenia i od tego powinna zależeć wysokość mandatu. O takiej konieczności mówi kodeks wykroczeń. - Bezwzględne (sztywne) określenie wysokości kary grożącej za konkretne wykroczenie (i to w akcie normatywnym rangi rozporządzenia) należy uznać za absolutnie niedopuszczalne, godzi ono bowiem w fundamentalne zasady polskiego prawa karnego - uzasadnił prokurator generalny.
ll/sj