Za co grozi zabranie "prawka"?
Zdobycie prawa jazdy w Polsce jest zadaniem trudnym. Ciężko zdobyty dokument może być czasowo lub stale zabrany. Kto i w jakich sytuacjach może je zatrzymać?
Prawo jazdy może zatrzymać policja, ITD oraz Żandarmeria Wojskowa (w przypadku prowadzących pojazdy należące do wojska). Dokumenty są przekazywane właściwym organom - w zależności od powodu będzie to prokurator, sąd lub starosta. Dopiero one wydają postanowienie lub decyzję o zatrzymaniu prawnym dokumentu, od których przysługuje zażalenie lub odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Dokument zostanie odebrany każdemu, kto osiągnie limit punktów karnych. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok wynosi on 20 punktów, zaś dla tych z dłuższym stażem - 24 punkty. Póki nie wejdą w życie nowe przepisy, redukowanie punktów odbywa się dobrowolnie - wystarczy, że kierowca weźmie udział w szkoleniu w WORD, który kosztuje 300 zł. Dzięki niemu można odjąć 6 punktów karnych, jednak nie częściej niż raz na pół roku. Nowe przepisy przewidują, że redukowanie punktów będzie przymusowe - po osiągnięciu limitu kierowca będzie skierowany na obowiązkowy kurs składający się z wykładów i badania psychologicznego. Ma on trwać kilka dni, kosztować ok. 500 zł i wyzerować wszystkie zgromadzone punkty. Na kurs można zostać skierowanym tylko raz na 5 lat. Jeśli w międzyczasie limit znów zostanie przekroczony to prawo jazdy zostanie odebrane, a w celu jego odzyskania konieczne będzie ponowne przejście kursu i zdanie egaminów.
Funkcjonariusz może zatrzymać "prawko" również wtedy, gdy ma uzasadnione podejrzenia że dokument został podrobiony lub przerobiony lub gdy jest zniszczony na tyle, że nie jest możliwe odczytanie z niego danych. Prawo jazdy zabierane jest za pokwitowaniem, które umożliwia prowadzenie samochodu przez 7 dni. Dokument zostanie zabrany również w przypadku utracenia przez niego ważności, gdy względem kierowcy została wydana decyzja o zatrzymaniu lub cofnięciu prawa jazdy a także gdy orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów.
Inną sytuacją grożącą odebraniem prawa jazdy jest podejrzenie, że kierujący pojazdem popełnił wykroczenie lub przestępstwo, za które może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdu - np. znacznie przekroczy prędkość, wyprzedza w sposób ryzykowny, nie udzieli pomocy ofiarom wypadku a także w przypadku prowadzenia po spożyciu alkoholu. W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu to 0,2 promila we krwi lub 0,1 mg na decymetr sześc. wydychanego powietrza. W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu w celu sprawdzenia trzeźwości lub obecności środka odurzającego prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jego wynik nie został uzyskany w ciągu 30 dni od daty zatrzymania prawa jazdy, zostaje ono zwrócone właścicielowi niezwłocznie. W zalezności od stężenia alkoholu kierującemu grozi utrata dokumentu na okres od 6 miesięcy do 10 lat. Warto nadmienić, że jeśli kierowca jadący na "podwójnym gazie" spowodował wypadek w którym ktoś został ranny lub stracił życie, to prawo jazdy może zostać mu odebrane
dożywotnio.
Źródło: Creandi.pl
ll/moto.wp.pl