Trwa ładowanie...
19-12-2014 16:25

Z tą aplikacją jazda po autostradzie będzie bezpieczniejsza

Z tą aplikacją jazda po autostradzie będzie bezpieczniejszaŹródło: Mateusz Pietruszka
d1fyoc7
d1fyoc7

Podróżowanie autostradą to zdecydowanie najszybszy i najbardziej komfortowy sposób przejazdu. Jak można sprawdzić, że będzie jeszcze bardziej przyjazny kierowcom? Producent Yanosika we współpracy z AmberOne Autostradą A1 dodał w czerwcu tego roku funkcję asystenta kierowcy na autostradzie w swojej aplikacji. W ten weekend ma ona szansę wzbogacić się o kolejne 100 000 użytkowników.

Funkcja asystenta kierowcy na autostradzie jest dostępna na odcinku AmberOne Autostrady A1 Rusocin – Czerniewice. Użytkownicy aplikacji są poinformowani o wjeździe oraz wyjeździe z danego odcinka autostrady. W aplikacji pojawia się ikona, po kliknięciu której wyświetlone są przydatne informacje, takie jak opłaty, zjazdy, czy kontakt, ale również odległość do kolejnej stacji paliw, co ułatwia planowanie postojów. Bardzo istotnym usprawnieniem z punktu widzenia bezpieczeństwa jest reagowanie przez aplikację na zmniejszenie prędkości pojazdu do określonej wartości (z wyłączeniem oczywiście takich miejsc jak zjazdy, wjazdy, MOP oraz PPO). W takiej sytuacji kierowca otrzymuje informację, o tym na którym kilometrze autostrady się właśnie znajduje. Wyświetlany jest również numer kontaktowy do Centrum Kontroli Ruchu. Kierowca nie musi więc udawać się do kolumny alarmowej (co może być kłopotliwe w razie niesprzyjających warunków pogodowych), ale może zadzwonić po pomoc bezpośrednio z poziomu aplikacji. Przypomina ona
także kierowcy jak należy postępować w razie awarii (o tym, aby włączyć światła awaryjne, czy ustawić trójkąt ostrzegawczy).

Od piątku 19 grudnia przez 3 dni na bramkach na autostradzie A1 będą rozdawane naklejki na auta Yanosik.pl – Bezpiecznie do celu. W sumie do kierowców trafi 100 tys. takich naklejek. – Okres przedświąteczny wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach. Poprzez akcję z naklejkami chcemy zachęcić kierowców do bezpieczniejszego podróżowania. – mówi Jakub Wesołowski, Neptis S.A. – Aplikacja nie tylko przypomina o zdjęciu nogi z gazu, ale może również pomóc podróżującym autostradą w sytuacjach awaryjnych – dodaje.

Informacje przesyłane do systemu Yanosik przez kierowców jadących danym odcinkiem autostrady trafiają również do Centrum Kontroli Ruchu, który otrzymuje w ten sposób aktualne informacje o ewentualnych wypadkach. Obustronna wymiana informacji pozwala operatorowi autostrady na przekazywanie kierowcom komunikatów poprzez nowy kanał informacyjny jakim jest aplikacja. Warto zauważyć, że jest to jedyny taki projekt w Europie, łączący informowanie o sytuacji na autostradzie z tak dużą społecznością kierowców. Nowocześniejszy niż znany na zachodzie system TMC, stosowany w fabrycznych radiach samochodowych.

d1fyoc7

Źródło: Creandi.pl

mp/moto.wp.pl

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj