Trwa ładowanie...
22-11-2011 14:11

Z polisy OC sprawcy zwrot kosztów leczenia

Z polisy OC sprawcy zwrot kosztów leczeniaŹródło: PAP/Adam Ciereszko
dx6ja5q
dx6ja5q

Z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego można domagać się nie tylko wypłaty zadośćuczynienia, ale też zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego oraz kosztów opieki osób trzecich. Poszkodowani często o tym nie wiedzą.

Jak powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO-spółka zajmująca się dochodzeniem odszkodowań), większość poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych nadal nie wie o przysługującym im prawie zwrotu kosztów leczenia z polisy OC sprawcy. W jej ocenie dotyczy to nawet 90 proc. poszkodowanych.

Jak wyjaśniła, na podstawie art. 444 Kodeksu Cywilnego, poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego nie tylko o wypłatę zadośćuczynienia, które rekompensuje uszczerbek na zdrowiu.

- Poszkodowani mogą też domagać się zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego, zakupu wózka lub samochodu inwalidzkiego, opieki osób trzecich, specjalnej diety, przejazdów związanych z leczeniem i odwiedzin osób bliskich, a nawet kosztów związanych z przystosowaniem pomieszczeń dla osoby niepełnosprawnej, np. podjazdów dla wózków inwalidzkich - wyjaśniła Smereczańska-Smulczyk.

dx6ja5q

Osobie poszkodowanej należy się także zwrot kosztów operacji plastycznych, jeżeli po wyleczeniu pozostają szpecące blizny bądź innego rodzaju oszpecenia, które z różnych przyczyn utrudniają normalne funkcjonowanie.

Według EuCO, "towarzystwa ubezpieczeniowe nie informują o takich możliwościach, ponieważ nie leży to w ich interesie", a osoby poszkodowane często spotykają się z wieloma problemami w czasie likwidacji szkód przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

- Najczęściej ubezpieczyciele nie chcą zwracać kosztów prywatnych wizyt lekarskich, tłumacząc, że osoba poszkodowana mogła skorzystać z leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia - mówiła mec. Smereczańska-Smulczyk. Jednak dodała, że na realizację świadczeń w ramach NFZ niekiedy trzeba czekać nawet kilka miesięcy, co mogłoby negatywnie wpłynąć na stan zdrowia poszkodowanego. - Taką argumentację przedstawiamy przed sądem w przypadku odmowy pokrycia kosztów prywatnego leczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe - wyjaśniła Smereczańska-Smulczyk.

W jej ocenie inne problemy z odzyskaniem kosztów to m.in. zaniżanie przez towarzystwa ubezpieczeniowe kwot do zwrotu oraz odmowa wypłaty niektórych roszczeń. Jak przypomniała, osoba niezadowolona z decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego może wystąpić do sądu w tej sprawie.
- Sądy na ogół przychylają się do zwrotu kosztów leczenia i te koszty są szeroko rozumiane, ale wszystko zależy od ich udokumentowania i udowodnienia - wyjaśniła mecenas.

dx6ja5q

Przypomniała, że osoby, które starają się o zwrot kosztów, muszą przygotować pełną dokumentację poniesionych wydatków m.in. faktury, rachunki, kosztorysy, potwierdzenia wizyt u lekarzy i rehabilitantów.

Według danych Komendy Głównej Policji, każdego dnia na polskich drogach ginie - średnio - 15 osób, a ponad 170 zostaje rannych. W ostatnią niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

W czerwcu tego roku w ministerstwie sprawiedliwości zaprezentowano Kartę Praw Ofiar Wypadków Drogowych. W dokumencie, który ma trafiać do kierowców wraz z polisami OC, przypomniano m.in., o jakie świadczenia od państwa, a jakie od ubezpieczycieli może występować ofiara wypadku drogowego.

lop/mw/mw

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj