Z kim najlepiej podróżować
Choć poparcie dla premiera jest dość wysokie, to okazuje się, że to nie jego chcielibyśmy wieźć na miejscu pasażera - tylko co dziesiąty ankietowany powiedział, że chciałby z nim podróżować. Gorzej wypadł tylko Homer Simpson i Borat.
Co trzeci mężczyzna na fotelu pasażera najchętniej widziałby Dodę. Z kolei najwięcej kobiet, prawie 20 proc., preferowałyby podróż z Davidem Hasselhoffem, gwiazdą serialu "Nieustraszony" (choć pewnie lepiej znają go ze "Słonecznego Patrolu"), niż ze swoim partnerem. Niektórzy kierowcy wolą jednak samotną podróż bezkresnymi polskimi szosami.
Auto to jednak nie tylko urządzenie służące do przemieszczania się - doskonale sprawdza się również jako miejsce kłótni. 25 proc. kobiet i mężczyzn przyznało, że samochód to miejsce ich najczęstszych kłótni. Gorzej jest tylko po dojechaniu do sklepu, gdzie w trakcie zakupów kłóci się 30 proc. ankietowanych.
Najczęstszym tematem nieporozumień w samochodzie jest wybór odpowiedniej drogi, o co najczęściej kłócą się kobiety (prawie 18 proc. badanych), oraz rodzaj włączonej muzyki, co szczególnie doskwiera mężczyznom (19 proc.). Rzadziej tematem sporów jest temperatura w aucie lub zgubienie się na drodze.
Jeśli chodzi o ocenę sposobu prowadzenia auta partnera, nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. 40 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn jest zadowolonych ze sposobu prowadzenia samochodu przez swoich partnerów. Ci, którzy zastanawiają się nad zmianą niedobrych nawyków, powinni pomyśleć szczególnie o słuchaniu wskazówek nawigacyjnych swojej drugiej połówki - na ten problem ze swoimi partnerami wskazuje 21 proc. kobiet.
Kolejnymi przewinieniami kierowców są nieumiejętność sprawnego parkowania oraz nieużywanie lusterek podczas manewrów. Problem z pluszakami, kostkami i innymi przedmiotami wiszącymi na lusterku ma tylko 1 proc. ankietowanych.
Chociaż powszechnie twierdzi się, że to mężczyźni są nerwowi, to badanie pokazuje, że kobiety okazują się bardziej nerwowymi kierowcami niż mężczyźni - 11 proc. z nich w ogóle unika jeżdżenia samochodem i woli jechać z kimś innym i zrelaksować się na fotelu pasażera.
Mężczyźni swoje zdenerwowanie jazdą innych uczestników drogi rozładowują poprzez agresywne zachowania za kierownicą. 77 proc. przyznało się do przekraczania dozwolonej prędkości, a 38 proc. do przeklinania innych kierowców.
Są jednak ludzie spokojni w czasie świątecznych wyjazdów - jedna trzecia ankietowanych jest przyjacielska w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego i nie denerwuje się, widząc "niedzielnych kierowców".
Pozytywnym zaskoczeniem jest również to, że 32 proc. badanych przygotowuje się do podróży poprzez sprawdzenie pogody i informacji o utrudnieniach oraz najlepszej drogi do celu. Dobrze przygotowani i zrelaksowani kierowcy poprawią bezpieczeństwo podczas świątecznych podróży.
Źródło:
[
]( http://www.carfocus.pl )