Trwa ładowanie...
06-11-2013 16:03

Wzrost liczby rejestracji nowych aut w Polsce w październiku

Wzrost liczby rejestracji nowych aut w Polsce w październikuŹródło: Materiały prasowe
dx6ja5q
dx6ja5q

W październiku zarejestrowano 30 748 samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, czyli o 20,6 proc. więcej rok do roku i o 23,2 proc. więcej niż we wrześniu - poinformował w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

PZPM poinformował, że w ciągu dziesięciu miesięcy 2013 r. sprzedano 273 450 samochodów osobowych i dostawczych, tj. o 12 568 samochodów więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, czyli o 4,8 proc. "Nawet jeśli ostatnie dwa miesiące roku utrzymają taki pozytywny trend i całoroczny rezultat zamknie się na poziomie 7-10 proc. wyższym od ubiegłorocznego, oznaczałoby to odrobienie zaledwie 50-60 proc. straty, jaką rynek samochodów poniósł w ostatnich dwóch latach (ponad 40 000)" - napisano w komunikacie.

"Po ostatnim miesiącu widać, że nabywcy przyzwyczaili się do niekończących się dywagacji odnośnie przepisów związanych z zasadami odliczania VAT. Skupili swoją uwagę na dostępnych jeszcze w tym roku samochodach z silnikami spełniającymi normę Euro 5. Pozytywnie nastrajał do zakupów, zwłaszcza firmy, potwierdzany przez GUS, tylko nieznacznie niekorzystny w październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym. Utrzymywały się jednak negatywne oceny koniunktury w handlu detalicznym w branży pojazdy samochodowe. Nie należy zapominać o znacznym wpływie na rejestracje w Polsce nasilającego się potencjalnego wywozu nowych samochodów za granicę - dodano.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wskazał, że widoczny od kilku miesięcy wzrost liczby rejestracji może pozornie napawać optymizmem, choć w rzeczywistości sytuacja na polskim rynku jest znacznie mniej pozytywna. Prezentowana statystyka nie pokazuje bowiem pełnego obrazu, a głębsza analiza danych ujawnia bardziej skomplikowane oblicze rynku. Dostępne w momencie przygotowywania informacji prasowych dane dotyczące pierwszych rejestracji nie uwzględniają wyrejestrowań aut i ich wywozu za granicę (dane te dostępne są z opóźnieniem), a także aktualnej specyfiki działania dealerów. Z tego powodu publikowane liczby nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu rynku - stwierdzono w komunikacie Instytutu.

Dodano, że skumulowane dane pokazują po dziesięciu miesiącach br. wzrost sprzedaży aut. "W sumie, według CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów), od początku roku zarejestrowano w Polsce 239 389 samochodów osobowych, o 4,77 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego" - wskazano.

dx6ja5q

"Po uwzględnieniu szacunków dotyczących tzw. reeksportu (w październiku 3 352 sztuki) sytuacja na rynku aut osobowych wygląda nieco inaczej. Liczba zarejestrowanych w październiku aut, które pozostały w kraju, sięgnęła niecałe 27 400. szt., a w ciągu dziesięciu miesięcy wyniosła ok. 241 700 pojazdów (w tym czasie 31 340 samochodów zostało wysłanych za granicę)" - dodał w komunikacie SAMAR.

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj