Trwa ładowanie...
23-02-2016 16:57

Wyższa cena polisy za mandaty? Towarzystwa szukają nowych możliwości

Wyższa cena polisy za mandaty? Towarzystwa szukają nowych możliwościŹródło: Policja
d3tab1y
d3tab1y

Segment polis komunikacyjnych jest nierentowny, więc towarzystwa ubezpieczeniowe szukają oszczędności i dodatkowych zarobków. Ma w tym pomóc uszczelnienie CEPiK-u oraz wprowadzenie mechanizmów pozwalających na lepsze określenie ryzyka dla danego kierowcy.

Za kluczową dyskutanci uznali poprawę szacowania ryzyka i lepsze dostosowanie wysokości składek do potencjalnej szkodowości. Andrzej Maciążek z Polskiej Izby Ubezpieczeń podczas debaty zorganizowanej przez PAP podkreślał, że dużą poprawę przyniosą z pewnością zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania CEPIK, które usprawnią i zautomatyzują przekazywanie informacji o kierowcach i pojazdach. Pozwoli to m.in. łatwiej wykryć kierowców jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że pełna kara za brak obligatoryjnej polisy na samochód osobowy wynosi w 2016 roku 3700 zł.

Jak mówił, w USA czy Skandynawii ubezpieczyciele szeroko wykorzystują dane np. o mandatach czy przeglądach technicznych pojazdów, co umożliwia im lepszą ocenę ryzyka i zróżnicowanie składek. W debacie podkreślano, że dzięki większej liczbie dostępnych danych analizy statystyczne pozwolą bardzo precyzyjnie określić "szkodowość" danego klienta. Będzie to szczególnie korzystne dla klientów ostrożnych oraz takich, którzy jeżdżą rzadko, gdyż zapłacą oni niższe składki.

Według Maciążka większy wpływ np. płaconych mandatów czy niebezpiecznej jazdy na wysokość składki ubezpieczeniowej będzie mieć także dodatkowy efekt w postaci poprawy bezpieczeństwa na drogach. Eksperci zgodzili się, że poziom wykorzystania wymiany informacji, analiz statystycznych i dostępnych danych nie jest jeszcze na polskim rynku satysfakcjonujący.

d3tab1y

Sławomir Grzelczak z Biura Informacji Kredytowej podkreślał, iż dane amerykańskie i niemieckie dowodzą wysokiej korelacji pomiędzy historią kredytowym a zgłaszaniem szkody w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC. Jak mówił, z badań przeprowadzonych np. w Niemczech wynika, że 78 proc. szkód powodują ci, którzy mieli złą historię kredytową.

tb/

d3tab1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tab1y
Więcej tematów