Trwa ładowanie...
d3vxsb8
04-02-2009 16:54

Wystawa motocykli lubuskich listonoszy

d3vxsb8
d3vxsb8

"Dawne motocykle lubuskich listonoszy" - to wystawa prezentująca odrestaurowane jednoślady używane przez lubuskich listonoszy w latach PRL-u oraz archiwalne fotografie przedstawiające pracę wiejskich listonoszy. Od poniedziałku ekspozycję można oglądać w holu urzędu pocztowego w Gorzowie.

Zaprezentowano sześć zabytkowych motocykli używanych niegdyś przez listonoszy, wśród nich polską SHL-kę z okresu międzywojennego, WFM-kę z 1965 r. oraz radzieckie IŻ-49 i K-125. Nie zabrakło popularnego przed laty motoroweru Żak ani niemieckiej konstrukcji firmy Miele z 1936 roku. Wszystkie motocykle są "na chodzie".

Uzupełnieniem wystawy są archiwalne fotografie przedstawiające listonoszy na motocyklach oraz opisy poszczególnych jednośladów. Są również dwa mundury noszone przed laty przez doręczycieli listów.

Jak powiedział PAP autor wystawy i właściciel motocykli, Sławomir Kaczorowski, jej celem jest upamiętnienie najpopularniejszego środka lokomocji, jakim był motocykl w pierwszych dekadach PRL-u, również dla lubuskich listonoszy.

d3vxsb8

"Motocykl był wkomponowany w wieś w latach 40 i 50. Obok roweru był takim urządzeniem, które przynosiło dobre skojarzenia. To były listy, listy miłosne, paczki bożonarodzeniowe - dźwięk motocykla kojarzył się wszystkim z dobrymi rzeczami, z dobrymi wieściami. Oczywiście, czasem także ze złymi, ale częściej z dobrymi" - wspominał w rozmowie z PAP Kaczorowski. Jak wyjaśnił, na wystawie znalazły się motocykle, które jeździły po lubuskiej ziemi.

Kaczorowski jest z wykształcenia antropologiem kultury. Wspólnie z ojcem prowadzi w Dobrojewie w gminie Skwierzyna (Lubuskie) Muzeum Kultury Dawnej.

Lśniące jednoślady w holu poczty już podczas ich ustawiania wzbudzały duże zainteresowanie. Wiele osób załatwiających swoje sprawy na poczcie zatrzymuje się, by obejrzeć doskonale odrestaurowane motocykle i pozostałe elementy ekspozycji.

Wystawa, zorganizowana wspólnie z gorzowską pocztą, wpisuje się w obchody zbliżającego się jubileuszu Poczty Polskiej. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej istnienia. Ekspozycja będzie prezentowana do 23 maja. (PAP)

d3vxsb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vxsb8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj