Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
na
28-09-2018 16:59

Wypożyczamy samochód - o czym pamiętać?

Zbliżające się wakacje poprawiają humor, bo wiemy, że już za kilka dni, tygodni będziemy w zupełnie innym miejscu, gdzie niepodzielnie rządził i dzielił będzie odpoczynek. Wszystko właściwie mamy zaplanowane, wiemy też, że pierwszy raz nie pojedziemy na urlop własnym, a wypożyczonym samochodem. Zanim jednak to zrobimy, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę!

Wypożyczamy samochód - o czym pamiętać?Źródło: Materiały prasowe
d3yfj27
d3yfj27

Wynajem samochodu - zadanie, do którego warto się przygotować

Nareszcie zawitał wakacyjny okres. Chcemy jak najszybciej zrzucić pracowniczy uniform, niewygodny garnitur i krawat, by znaleźć się w objęciach odpoczynku. Spokojnego - całkowicie wolnego od stresu - oddechu. Plan, by wynająć auto, wydaje się bardzo rozsądny, ale czy wiemy, na co zwrócić uwagę? Warto pamiętać, że czynność ta - na pozór łatwa - wcale taką nie jest. Mamy tu nierzadko ukryte opłaty i ubezpieczenia, które mogą podnieść koszt naszego wyjazdu. A co najgorsze - często o dopłacie dowiadujemy się dopiero, jak oddajemy samochód. Przykładowo, podczas podróży mamy małą stłuczkę, która ostatecznie okazuje się bardzo kosztowna. Z tego względu koniecznie trzeba się odpowiednio przygotować. Jak? O tym wszystkim poniżej!

Po pierwsze, dokładnie sprawdzajmy ceny

  • Kluczem jest tu sprawdzenie końcowej ceny, czyli takiej, która zawiera wszystkie podatki i opłaty dodatkowe. Dla pewności przekonajmy się, z czego składa się całkowity koszt - nie tylko podstawowa cena wynajmu, ale również inne opłaty, które mogą mocno zwiększyć wartość wynajmu.
  • To oczywiście tylko początek weryfikacji, bo musimy analizować dalej. Istotny jest limit kilometrów, a wartość ta dość znacznie może się różnić - zależnie od tego, gdzie wypożyczamy auto. Po prostu każda firma ma inne zasady. Żeby więc wybrać dobrze, trzeba dokładnie je poznać. Przykładowo, jeśli nasz wynajem przewiduje niską liczbę kilometrów, powinniśmy sprawdzić, jaki jest tego powód. Czy to oznacza, że każdy kilometr poza limitem zwiększa znacząco ostatecznie koszty? To ważne, szczególnie jak nie mamy ustalonej trasy. A nawet jak wszystko doskonale zaplanowaliśmy, to pamiętajmy, że w podróży różnie bywa: można przeoczyć zjazd czy natrafić na objazd. Z tego powodu lepiej wynajmować samochód bez ustalonego limitu kilometrów.
  • Jak wspomnieliśmy, wypożyczalnie samochodów kierują się różnymi zasadami i tak jest też w zakresie tankowania. Samochód otrzymujemy z pełnym bakiem - z takim samym należy go zwrócić. Nie zawsze to się jednak sprawdza, bo niektóre firmy dają samochód z prawie pustym lub do połowy pełnym bakiem. Czasem musimy wcześniej zapłacić za ustaloną zawartość paliwa. Gdy zużyjemy go mniej, to możemy otrzymać zwrot części kosztów benzyny. Nie jest to może kluczowa kwestia, ale dla pewności warto ją sprawdzić, żeby później nie było nieporozumień.
  • No i dodatki, bo może brzmi to niewinnie, ale za każdą taką ponadprogramową opcję trzeba zapłacić osobno. Do tej grupy zaliczymy kolejnego kierowcę, ale też nawigację czy fotelik samochodowy dla dziecka.

Jak się zabezpieczyć?

  • Każda wypożyczalnia samochodów ma w swojej ofercie różne ubezpieczenia - niezbędne, by pokryć ewentualne szkody. Podstawa to oczywiście OC, które wliczane jest do ceny wynajmu. Nie ma tu wielkiej filozofii, schody zaś zaczynają się przy ubezpieczeniu AC.
  • Przypomnijmy - nie jest obowiązkowe w Polsce, ale w wielu innych krajach już tak. Pokrywa szkody, zwalniając z kierowcy odpowiedzialność za ich spowodowanie. Brzmi dobrze, ale nie zawsze tak jest, bo wszystko zależy od umowy, którą zawrzemy z wypożyczalnią. Sprawdźmy więc, czy nasze ubezpieczenie pokryje wszystkie szkody, a może tylko pewną ich część.
  • Można też zdecydować się na ubezpieczenie od kradzieży samochodu. I tutaj uwaga: polisa pomaga, ale wiele firm domaga się, aby wypożyczający pokrył część szkód z tzw. udziału własnego. Warto o to pytać, bo co w sytuacji, jak za większość strat musimy zapłacić z własnej kieszeni?
  • Wspomnijmy też o tym, że wypożyczalnie mają w swojej ofercie inne polisy, jak NNW - następstwa nieszczęśliwych wypadków czy opłaty za młody wiek kierowcy. Warto pomyśleć, czy nie będą przydatne.

Odbieramy i zwracamy auto - co jest ważne?

  • Najważniejsze to sprawdzić dokładne miejsce odbioru i oddania auta, dlatego, że wiele wypożyczalni ma swoje oddziały w kilku punktach miasta: na lotnisku, w centrum, jak i w innych dzielnicach. Przykładowo, gdy wynajmiemy samochód w jednym miejscu, a oddajemy w drugim, to najpewniej za to dopłacimy.
  • Zawsze odbierajmy samochód o ustalonej porze. To ważne, bo niektóre firmy mogą po prostu anulować naszą rezerwację, gdy nie pojawimy się w miejscu odbioru o zaplanowanej godzinie. Pamiętajmy, by przy odbiorze auta mieć wszystkie najistotniejsze dokumenty, czyli ważne prawo jazdy i dokument tożsamości. Uwaga: większość wypożyczalni wymaga karty kredytowej, na której blokowany jest depozyt (zwracany po oddaniu auta).
d3yfj27

To wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą nam wypożyczyć samochód bez stresu oraz późniejszych niepotrzebnych komplikacji. Warto o nich pamiętać! To istotne, bo coraz więcej osób zostawia swój samochód w garażu, decydując się na wynajem. I to bardzo dobra decyzja, ale niech korzyści nie przysłonią nam racjonalnego osądu. Uważnie sprawdzajmy, co nam się proponuje, by wybrać najkorzystniej. Po kolei - jak przedstawiliśmy w artykule - poznajmy ceny (całościowe, czyli wszystko, co zawierają), limit kilometrów, polisy (co zapewniają) i równie ważne - miejsce odbioru i oddania auta. Dokładnie przeanalizowanie każdego z tych punktów uchroni nas przed nieprzyjemnościami i wyższymi kosztami urlopu.

d3yfj27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yfj27
Więcej tematów