Wypadki w Polsce. Kiedy jest najmniej bezpiecznie?
Bywa, że sami prosimy was, kierowców, o zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy jest mglisto, pochmurnie albo – zimą – gdy na drogach mamy gołoledź. Jednak statystyki policyjne nie pozostawiają wątpliwości: tak naprawdę powinniśmy apelować o bezpieczną jazdę zwłaszcza wtedy, kiedy świeci słońce, pogoda dopisuje, a widoczność jest idealna. Oto kilka faktów i mitów na temat wypadków, których znajomość pomoże wam na co dzień.
Brzydka pogoda, opady śniegu i deszczu, czy – najgorsze – mgła i gołoledź, są demonizowane. Najpoważniejsze wypadki zdarzają się, kiedy wszystko jest w porządku. W 2015 roku aż do 21 162 wypadków, w których zginęło 1827 osób, a 25 477 zostało rannych, doszło przy bezchmurnej, umiarkowanie słonecznej pogodzie.
Na drugim miejscu znajdują się wypadki, do jakich doszło przy zachmurzeniu, ale bez opadów (7 262 wypadki, 672 zabitych, 8835 rannych). Dopiero trzecie miejsce na niechlubnym podium zajmują tragedie, które miały podczas deszczu (4162 wypadki, 377 zabitych, 5064 rannych). Takie okoliczności jak oślepiające słońce, mgła, opady śniegu czy silny wiatr są daleko w tyle, odpowiadają za ok. 8 razy mniej zdarzeń niż deszcz.
Niegroźna jest także noc (a w miesiącach zimowych zmrok). Nie dość, że przy dobrej widoczności, to do wypadków dochodzi w ciągu dnia (70 proc. zdarzeń). Jeśli już winić za wypadki porę dnia, to niech będzie to zmierzch i świt. Te okresy są stosunkowo krótkie, a w 2015 doszło w czasie ich trwania do 7 proc. wypadków, w których zginęło 9 proc. wszystkich zabitych w wypadkach. Nocami (a w miesiącach zimowych po zmroku) doszło do 24 proc. wypadków, w większości na drogach dobrze oświetlonych.
Która godzina jest najbardziej obfita w wypadki? Policyjne statystyki nie pozostawiają wątpliwości, że nasilenie zdarzeń pokrywa się z godzinami dojazdu i powrotu do i z pracy. Najniebezpieczniejszą godziną dnia jest 17, tuż za nią plasuje się 16. Potem są dużo bezpieczniejsze 18 i 19, wreszcie poranne 9 i 8. Kto chce podróżować wówczas, kiedy jest najbezpieczniej, powinien jeździć między 3, a 4 rano.
Na koniec powszechnie powtarzane prawdy, które tym razem znajdują potwierdzenie w statystykach. Najbardziej niebezpiecznym dniem tygodnia jest piątek, a tuż za nim sobota. Z kolei najbezpieczniejszym niedziela.
Z kolei miesiące niesprzyjające bezpieczeństwu to te, podczas których najwięcej podróżujemy (czerwiec - sierpień oraz grudzień). A najbezpieczniejszy jest luty.
Źródło: Policja, MAK