Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury stare „prawka” (wydane na blankietach papierowych po 1 maja 1993 r.) należało wymienić do 30 czerwca.
Kierowcy, którzy po tym terminie w trakcie kontroli policyjnej legitymowali się innymi niż nowe dokumentami, mogli spodziewać się nawet 500-złotowych mandatów! Teoretycznie jest tak nadal. | [
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/10382/prawo-jazdy-b.jpeg',500,375) ) |
| --- | Co ciekawe – wysokość kary zależy od tego, gdzie ją wlepiano. Jeszcze jakiś czas temu Komenda Stołeczna Policji informowała, że za prowadzenie pojazdu bez ważnego dokumentu (w tym przypadku nowego prawa jazdy) grozi pouczenie lub kara do 500 zł. Inaczej sprawę widzi Komenda Główna Policji.
- Tak naprawdę nie ma szczegółowych wytycznych, co do kar za brak ważnego prawa jazdy i dlatego policjanci zazwyczaj ograniczają się do upomnienia kierowcy, bądź wypisania najniższego mandatu w wysokości 50 zł – powiedział nam komisarz Zbigniew Urbański z KGP.
Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny orzekając w dwóch toczących się przed nim sprawach wydał orzeczenia stwierdzające, że rozporządzenie, na podstawie którego wprowadzono nakaz wymiany „prawek”, interpretowane było w niektórych przypadkach zbyt szeroko. Chodziło o nieprzepisanie w nowych dokumentach niektórych uprawnień do kierowania pojazdami (kategorii) znajdujących się na starych blankietach.
Ze wstępnych informacji uzyskanych przez nas w Naczelnym Sądzie Administracyjnym wynika, że orzeczenie NSA dotyczy konkretnych spraw i nie może być traktowane jako podstawa prawna do stwierdzenia braku konieczności wymieniania praw jazdy. W tej sprawie wyrok musiałby wydać Trybunał Konstytucyjny.
Będziemy informować o dalszym przebiegu sprawy.
Autor: Maciej Pobocha