Trwa ładowanie...
ycipk-24xbe4

Wymiana praw jazdy na dokumenty o 15-letniej ważności jest konstytucyjna

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wymiana praw jazdy na dokumenty o 15-letniej ważności jest konstytucyjna
(MBTiGM)
ycipk-24xbe4

Obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty o 15-letniej ważności jest zgodny z konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny, oddalając skargę senatorów i posłów PiS w tej sprawie.

Skarżący twierdzili, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami, która wdraża unijną dyrektywę z 2006 r., naruszają konstytucyjne zasady ochrony praw słusznie nabytych, bo w latach 2028-2033 trzeba będzie wymienić dotychczasowe prawa jazdy na nowy wzór, co spowoduje ryzyko utraty bezterminowych praw jazdy. W zamian wydawany będzie dokument o 15-letniej ważności. Ponadto - wskazywali - trzeba będzie poddać się badaniom lekarskim.

Według parlamentarzystów PiS w ten sposób naruszono zasadę zaufania obywateli do państwa i jego prawa. Przedstawiciel Sejmu i Prokuratury Generalnej byli za uznaniem zaskarżonych przepisów za zgodne z konstytucją. Wskazywali, że czym innym jest uzyskanie samego uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a inną kwestią jest dokument, który uprawnienie to potwierdza.

ycipk-24xbe4

Trybunał w pięcioosobowym składzie uznał, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstytucji. - Ważności nie utracą uprawnienia do kierowania pojazdami, lecz dokument, który je potwierdza - mówił sędzia sprawozdawca Marek Kotlinowski, tłumacząc, dlaczego TK nie uznał, że doszło do naruszenia praw nabytych ani zasady zaufania obywateli do państwa oraz jego prawa.

Wyrok - jak komentowali po jego ogłoszeniu przedstawiciele skarżących - oznacza, że wymiana dokumentów nie będzie oznaczała konieczności ponownego uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Niemniej - co przyznawali - z chwilą wymiany dokumentu trzeba będzie się poddać badaniom lekarskim.

Potrenuj przed egzaminem! Duży wybór testów na prawo jazdy na Allegro. Kliknij i sprawdź oferty!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-24xbe4

ycipk-24xbe4
ycipk-24xbe4