Trwa ładowanie...
d1rgy5y
07-08-2014 10:00

Wyjątkowe oldtimery na 111 rocznicę Opel Motorsport

d1rgy5y
d1rgy5y

Opel obchodzi 111 rocznicę swojej działalności ze sportem samochodowym. Marka zaznaczy swoją obecność podczas Grand Prix Oldtimerów na torze Nurburgring.

Najstarszym modelem, który będzie tam prezentowany, jest pojazd z 1903 r., stworzony na podstawie Opla Motorwagen 10/12 PS. 111 lat temu taki samochód zwyciężył w wyścigu na frankfurckim hipodromie w kategorii pojazdów lekkich II klasy (do 10 KM). Kolejny zabytkiem jest przodek współczesnych bolidów F1 - model Grand Prix z 1913 r. Pod jego maską pracował 4-litrowy, czterocylindrowy silnik z 16 zaworami i umieszczonym w głowicy wałkiem rozrządu. Rok młodszy jest pojazd osobowy z 12,3-litrowym motorem (260 KM). Co ciekawe - żaden inny samochód w historii Opla nie dysponował większą pojemnością.

W 1926 r. firma wycofała się z fabrycznego wparcia dla zespołów rywalizujących w sporcie samochodowym. Na powrót trzeba było czekać ponad 40 lat. 15 września 1968 r. 150-konny Opel Rekord pojawił się na linii startowej wyścigu samochodów turystycznych w belgijskim Zolder. Nikomu nie zdradzono, że ta specjalna wersja modelu Rekord C powstała bez oficjalnej wiedzy zarządu firmy. Po roku zorganizowano pierwszy wyścig o puchar marki.

Z czasem Opel zaczął produkować samochody rajdowe, które startowały w zawodach o prymat w mistrzostwach krajowych i Europy. Do ich przedstawicieli należą Kadett B, Kadett Rallye 1900, Rallye Kadett 1900 Sprint, Manta A, Ascona A, Ascona B czy Commodore B GS/E coupe. Te i wiele innych, zarówno historycznych jak i współczesnych pojazdów Opla będzie można podziwiać podczas imprezy na Nurburgring.

Źródło: Opel

ll/tb/moto.wp.pl

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj