Trwa ładowanie...
d2271v3

Współpraca Daimlera i aliansu Renault-Nissan coraz silniejsza

Share
d2271v3

Przedstawiciele aliansu Renault-Nissan oraz Daimlera potwierdzili, że mają długoterminowe i stabilne plany na przyszłość. Ponadto będą kontynuowane wszystkie wspólne, dotychczasowe projekty.

Współpraca rozpoczęła się w 2010 r. i początkowo obejmowała trzy projekty realizowane głównie w Europie. Z czasem rozszerzono ją czterokrotnie i dziś obejmuje ona 12 projektów europejskich, azjatyckich i północnoamerykańskich. Firmy przygotowują się do wprowadzenia na rynek pierwszych, w całości wspólnie opracowanych pojazdów - nowego Renault Twingo, Smarta ForTwo i Smarta ForFour.

W czerwcu br. Nissan i Daimler przedstawiły plany współpracy nad opracowaniem pojazdów kompaktowych i ich produkcją w Meksyku. Budowa wspólnego zakładu w Aguascelientes (tuż obok istniejącej fabryki Nissana) rozpocznie się na początku przyszłego roku. Produkcję zainaugurują w 2017 r. modele Infiniti a rok później rozpocznie się wytwarzanie Mercedesów. Docelowo roczne moce produkcyjne mają wynosić 300 000 samochodów.

d2271v3

Auta kompaktowe będą również produkowane w innych zakładach Daimler i Nissan na całym świecie, w tym w Europie i Chinach. Na razie koncerny będą sobie wzajemnie dostarczały mechanizmy napędowe. We wrześniu Renault rozpoczęło dostawy motorów wysokoprężnych 1,6 do Mercedesów Klasy C i Vito. Francuzi dostarczają też silniki benzynowe do Smartów – litrowy wolnossący i 0,9-litrowy, turbodoładowany. W czerwcu ruszyła wspólna produkcja 2-litrowego, turbodoładowanego silnika benzynowego w USA. Jednostki te trafią do Infiniti Q50 sports sedan i Klasy C.

W segmencie vanów, Mitsubishi Fuso Truck, należąca do firmy Daimler, Bus Corporation (MFTBC) i Nissan Motor Co. Ltd. podpisały właśnie umowę na dostawę gotowych vanów użytkowych na eksport. Zgodnie z umową Nissan dostarczy swojego vana użytkowego NV350 Urvan (DMC: 3,5 t) firmie Mitsubishi Fuso, która jeszcze w tym roku będzie sprzedawała go na Bliskim Wschodzie jako Canter Van. Umowę końcową zawarto w rok po tym, jak 11 września 2013 roku firmy podpisały umowę wstępną.

Źródło: Mercedes-Benz

ll/moto.wp.pl

d2271v3

Podziel się opinią

Share
d2271v3
d2271v3
Więcej tematów