Wspaniały debiut Kubicy!

Wspaniały debiut Kubicy!Źródło: AFP
dgp86a6
dgp86a6

Robert Kubica (BMW Sauber) zajął siódme miejscu w wyścigu o Grand Prix Węgier. Występ na torze Hungaroring był debiutem Polaka w Formule 1. Wygrał Brytyjczyk Jenson Button (Honda)
.

Dla Buttona to pierwsza wygrana w karierze (startował po raz 113.). Jako drugi zawody ukończył Hiszpan Pedro de la Rosa (McLaren), a trzeci był partner Kubicy ze stajni BMW Sauber - Niemiec Nick Heidfeld.

Heidfeld zapewnił drużynie sześć punktów, natomiast Polak dodał dwa. Dało to awans ekipie BMW na piąte miejsce klasyfikacji najlepszych konstruktorów.

Pełen dramatycznych zwrotów sytuacji i niespodziewanych rozstryzgnięć wyścig na torze Hungaroring nie przyniósł zmian w czołówce klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Zawodów nie ukończyli bowiem Hiszpan Fernando Alonso (Renaul), Niemiec Michael Schumacher (Ferrari)
oraz Fin Kimi Raikkonen (McLaren).

dgp86a6

Kubica znakomicie wystartował z piątego rzędu i zdołał awansować o jedną pozycję. Dwukrotnie miał jednak problemy z opanowanie wozu na śliskiej i mokrej nawierzchni. Musiał nawet zjechać do garażu by mechanicy naprawili uszkodzony bolid.

Od tego momentu jechał jednak bezbłędnie i wyprzedzał kolejnych rywali. W połowie dystansu przesunął się z 16. na ósme miejsce. W tym czasie wypadkowi uległ Fin Kimi Raikkonen - przy próbie wyprzedzania zderzył się z kierowcą teamu Toro Rosso - Włochem Vitantonio Liuzzim. Obaj nie ukończyli zawodów.

Na 51. okrążeniu z toru wypadł mistrz świata - Alonso. Przy zmianie opon z deszczowych na slicki (opony do jazdy po suchym torze) błąd popełnili mechanicy. Jedno z kół nie zostało dobrze przymocowane i Hiszpan musiał przerwać pogoń za prowadzącym Buttonem. Awarię tę wykorzystał Kubica, który awansował na siódmą pozycję.

Wydawało się, że Schumacher, który jechał wtedy w czołówce, odrobi stratę do Alonso w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Na dwa okrążenia przed końcem miał jednak problemy techniczne z bolidem i również nie zdołał dojechać do mety.

dgp86a6

Kubica ukończył zawody na siódmym miejscu. W końcówce wyścigu, mając już zaliczone dwa zjazdy do boksu, nie zdycydował się na zmianę opon z deszczowych na slicki i zaczął tracić dystans do młodszego z braci Schumacherów - Ralfa (Toyota). Na kilka okrążeń przed metą Niemiec wyprzedził Polaka spychając go ósme miejsce. Awarii bolidu drugiego z Schumacherów pozwoliła jednak jednak Kubicy powrócić na doskonałą, siódmą lokatę.

Kolejny wyścig - o Grand Prix Turcji, odbędzie się 27 sierpnia. Kierownictwo BMW podejmie w najbliższych dniach decyzję, czy Kubica pojedzie w tych zawodach.

Wyniki (70 rund po 4,381 km - 306,663 km):

1. Jenson Button (W. Brytania/Honda) 1:52.20,941 (średnia prędkość: 163,773 km/h)