Wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki VW
Kamień węgielny pod budowę nowej fabryki Volkswagena wmurowano w czwartek w Białężycach k. Wrześni. Budowa fabryki będzie kosztowała ok. 3,3 mld zł i zakończy się w II połowie 2016 r. Koncern utworzy tu blisko 3 000 miejsc pracy.
Budowę nowej fabryki produkującej samochód użytkowy VW Crafter koncern zapowiedział w marcu w Poznaniu. Od tego czasu trały prace przy inwestycji. Teren budowy obejmie obszar 220 ha. W ramach inwestycji powstanie dział budowy karoserii, lakiernia oraz dział montażu. Docelowo zakład ma opuszczać 85 000 samochodów rocznie. - Zwiększamy naszą strategiczną obecność w Polsce po to, aby rozwijać markę VW Samochody Użytkowe, aby poszerzać gamę produktów, którą możemy oferować - powiedział członek zarządu koncernu Volkswagen Leif Ostling. Ostling dodał, że Polska jest bardzo istotnym producentem samochodów Grupy VW i czołowym wytwórcą samochodów tego typu na świecie. - W Poznaniu w ciągu ostatniego roku wyprodukowaliśmy ponad 170 000 samochodów, 10 000 aut ciężarowych powstało w Krakowie. Wybudowaliśmy też 2 500 autobusów miejskich - dodał członek zarządu VW.
Zakład pod Wrześnią będzie kolejną inwestycją koncernu. W Poznaniu działa fabryka VW, do grupy należy też firma MAN i jej zakłady pod Krakowem, w Starachowicach i podpoznańskich Sadach, z kolei w Polkowicach powstają silniki do Volkswagenów. Po wybudowaniu nowej fabryki Grupa VW będzie zatrudniała w Polsce 16 000 osób. - Mam w pamięci słowa, które padły w czasie negocjacji, że w najbliższych latach koncern VW ma do zainwestowania 100 mld euro. Bardzo liczymy, żeby znaczna część tych inwestycji jeszcze bardziej zespoli polski i niemiecki przemysł - powiedział wicepremier Janusz Piechociński. Wicepremier dodał, że Niemcy są naszym ważnym partnerem gospodarczym. - Dziś jest to 27 proc. wymiany handlowej. W tym roku zyskujemy nadwyżkę eksportową, co pokazuje wyraźnie jak zmieniła się polska gospodarka - poinformował Piechociński.
Budowa zakładu pod Wrześnią nie będzie jedyną inwestycją VW w regionie. Firma w ciągu najbliższych lat planuje unowocześnić poznańską fabrykę; powstać ma m.in. nowa hala spawalni. Przedstawiciele VW podkreślili wsparcie i pomoc, jaką koncern otrzymał od władz rządowych i samorządowych. Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak zaznaczył, że koncern VW jest jednym z motorów rozwoju regionu. - Przemysł motoryzacyjny jest w Wielkopolsce wiodącą branżą - dodał marszałek.
VW szacuje, że w 2018 r. w zakładach pod Wrześnią i w Poznaniu będzie produkował rocznie 280 000 samochodów. Volkswagen w Poznaniu obecny jest od 1993 roku. Firma weszła wówczas w spółkę z Fabryką Samochodów Rolniczych Polmo, która produkowała w zakładzie w Antoniku samochody Tarpan. VW Poznań jest w 100 proc. własnością marki VW Samochody Użytkowe. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek, do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych. Spółka VW Poznań zatrudnia ok. 6 800 pracowników.
Źródło: PAP
ll/moto.wp.pl