Włącz światła!
Konieczność włączenia świateł wynika z przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.
O włączaniu świateł warto pamiętać z dwóch powodów. Pierwszym jest bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg. | [
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/10634/ulica-1-b.jpeg',500,375) ) |
| --- | Według raportu Europejskiej Komisji ds. Energii i Transportu, stosowanie świateł w dzień zmniejsza liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch uczestników o 5 do 15 proc., a wypadków z udziałem motocykli o 32 proc. Co prawda włączone światła powodują zwiększenie zużycia paliwa (o ok. 1 proc.) i żarówek (o prawie połowę), ale to znikoma wartość w porównaniu z korzyściami, jakie się dzięki nim osiąga. Dobrym rozwiązaniem jest montowanie tzw. świateł do jazdy dziennej, które zużywają jedną dwunastą prądu potrzebnego do uruchomienia świateł mijania. Światła mijania pobierają bowiem ok. 145 W, a światła dzienne tylko 12 W.
Drugim powodem, dla którego warto pamiętać o włączaniu świateł od początku października do końca lutego jest…uniknięcie mandatu w wysokości 100 zł i dwóch punktów karnych.
Prawdopodobnie już niedługo z włączonymi światłami przyjdzie jeździć cały rok. Plany wprowadzenia zobowiązujących do tego przepisów przygotowuje Dyrekcja Generalna ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej. Obecnie 12 miesięcy na wszystkich drogach ze światłami w dzień trzeba jeździć w: Danii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, w Austrii, Szwecji, Słowenii i w Czechach. Na niektórych drogach obowiązek ten jest przez cały rok także we Włoszech, na Węgrzech i Portugalii. Na Litwie, Słowacji i w Polsce taki obowiązek jest w okresie jesienno-zimowym.
Autor: Maciej Pobocha