Wiosną zaroi się od kratek w samochodach?
Przedsiębiorcy, użytkujący już lub kupujący samochody osobowe z "kratką" mogą z pewnością odliczyć od nich cały podatek VAT, a później także paliwo. Posiadający natomiast auta bez zamontowanych kratek muszą się wstrzymać z takimi odliczeniami, do spodziewanego orzeczenia NSA - taka jest opinia ekspertów podatkowych PKPP Lewiatan.
Przypomnieli oni, że w ostatnich tygodniach zapadły dwa różne orzeczenia sądów dotyczących interpretacji przepisów zakazujących odliczania VAT przy nabyciu paliwa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł 3 marca br. w sprawie spółki Magoora, że przepisy te są niezgodne z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Uznał on bowiem, iż rozszerzenie przez Polskę ograniczeń w możliwości odliczenia VAT po akcesji Polski do UE, jak również późniejsze nowelizacje przepisów VAT, pogarszają prawa przedsiębiorców, co narusza prawo wspólnotowe (C-414/07).
- Zdaniem WSA w Krakowie jedynym kryterium odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa jest związek tego zakupu z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu – wyjaśniał dziennikarzom Tomasz Michalik, przewodniczący Grupy VAT przy Lewiatanie - W praktyce sąd ten uznał prawo do odliczeń wszystkim samochodom osobowym użytkowanym przez pracodawcę.
Tymczasem w podobnej sprawie WSA w Warszawie ograniczył takie prawo tylko do tej kategorii samochodów osobowych, które objęte były przepisami o odliczeniach według definicji sprzed mają 2004 r. W praktyce chodzi więc o auta: o nadwoziu wielozadaniowym, ładowności pow. 500 kg i mających trwale oddzieloną kratką część pasażerską od ładunkowej.
Jak oceniali eksperci podatkowi Lewiatana, należy się liczyć obecnie z zaskarżeniami i zapewne kasacjami obu wyroków WSA. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że minister finansów nie będzie negował orzeczenia warszawskiego WSA, ponieważ już rozesłał do urzędów skarbowych interpretację przepisów, w "duchu" orzeczenia tego sądu. Co innego w sprawie sentencji WSA w Krakowie.
- Właściciele samochodów z kratką mogą zatem już odliczać VAT od paliwa, nie ryzykując zanegowania przez fiskusa – ocenia Tomasz Michalik. - Natomiast do czasu spodziewanego wyroku NSA, należy się wstrzymać z odliczaniem tego podatku od kupowanego paliwa do innych samochodów osobowych.
Podobnego zdania jest Wojciech Drzewiecki, z firmy Samar monitorującej rynek motoryzacyjny.
- Dopóki nie ukażą się wiążące obie strony przepisy, nadal ryzykowne jest odliczanie VAT – mówi – Najlepiej więc zwrócić się o wyjaśnienie do właściwego urzędu skarbowego.
Według niego, obecnie wielu dostawców samochodów przywraca homologację samochodu, aby spełniały wymogi fiskalne do odliczeń VAT. W maju 2004 r. w ofercie było 110 takich samochodów, a praktycznie większość van-ów, samochodów kombi i hatchback.
Na kanwie powyższego zamieszania w interpretacji przepisów Lewiatan uważa, że można spodziewać się kolejnych pozwów przeciwko rządowi polskiemu o brak zgodności przepisów wewnętrznych z unijnymi. Jednym z nich może być zaskarżenie naliczania akcyzy na energię elektryczną, powiedział Rafał Iniewski, przewodniczący rady podatkowej Lewiatana.
- Porażające jest to, że kolejni ministrowie finansów nie chcą wyciągać nauki z orzeczeń ETS, nadal nie zmieniając niektórych przepisów krajowych do przepisów dyrektyw UE, za co w sumie zapłacą polscy podatnicy. - powiedział.
Źródło: [
]( http://wnp.pl )