Trwa ładowanie...
23-01-2014 11:31

Wielokilometrowe kolejki na przejściach z Białorusią

Wielokilometrowe kolejki na przejściach z BiałorusiąŹródło: PAP/Artur Reszko
d1mnfvu
d1mnfvu

Kierowcy samochodów ciężarowych wyjeżdżających z Polski na Białoruś, muszą uzbroić się w cierpliwość. Kolejki przy przejściach sięgają w ostatnich dniach nawet 40 godzin. Wszystko przez zmiany, jakie w swoim prawie wprowadziła Białoruś.

Sytuacja w Kuźnicy, Bobrownikach i Koroszczynie elektryzuje wszystkich kierowców wyjeżdżających z transportem na wschód. Aktualnie, średni postój w tych miejscach wynosi około doby. Bywa jednak, że trzeba stać nawet dwa razy tyle.

Wszystko przez niedawne zmiany w prawie białoruskim. Nowe zapisy redukują liczbę służb przygranicznych. Chodzi m.in. o departamenty sprawdzające dotychczas międzynarodowe zezwolenia, masę pojazdów i ich stan sanitarno-epidemiologiczny. Wszystkie te obowiązki przejęli teraz nieprzeszkoleni w tym zakresie celnicy. To zaś spowodowało zmniejszenie obsługiwanych tirów o połowę.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Jan Buczek wylicza, że dłuższe postoje na granicy mogą sporo kosztować. Każda doba postoju generuje straty w wysokości ponad tysiąca złotych. Zdarza się, że ich finansowe odpracowywanie wszystkich postojów trwa ponad miesiąc.

d1mnfvu

Zrzeszenie i przewoźnicy, zgłosili się już o pomoc do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Marlena Rozkosz z Departamentu Transportu Drogowego tegoż resortu, zapowiada przyjrzenie się problemowi. Jak dodaje, w tym wypadku, niezbędna będzie jednak także dobra wola Białorusi. Polska strona zaproponowała jak dotąd, serię cyklicznych spotkań z przewoźnikami.

Według wyliczeń Zrzeszenia, długie postoje na przejściach generują straty w wysokości 10 milionów euro dziennie. Najwięcej tracą na nich Rosjanie i Białorusini. To właśnie oni stanowią 80 proc. obsługiwanych na granicy kierowców.

Źródło: IAR

ll/moto.wp.pl

d1mnfvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mnfvu
Więcej tematów