Trwa ładowanie...
d2xm75q
d2xm75q

Wielkopolskie/ Volkswagen inwestuje w poznańską fabrykę samochodów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xm75q

VW Poznań w ciągu najbliższych lat planuje unowocześnić poznańską fabrykę koncernu; powstać ma m.in. nowa hala spawalni. Spółka w środę poinformowała też o swoich planach i postępach przy budowie nowej fabryki pod Wrześnią.

Inwestycja w zakład Poznań-Antoninek, gdzie powstają samochody dostawcze Caddy i Transporter, związana jest z dostosowaniem fabryki do stosowanej w koncernie Volkswagen platformy MQB. MQB jest zaawansowanym typem płyty podłogowej.

Jak powiedział na konferencji prasowej prezes VW Poznań Jens Ocksen, MQB jest najnowszą platformą, na której budowany jest m.in. VW Golf. "Nie mogę na razie powiedzieć jaka będzie wartość inwestycji - jest na to za wcześnie. Mamy czas na podjęcie tych decyzji" - dodał Ocksen.

d2xm75q

Od początku istnienia fabryki VW w Poznaniu koncern zainwestował w zakład 1,4 mld euro. Jak poinformowała spółka, budowa nowej hali powinna rozpocząć się najpóźniej pod koniec 2016 roku.

Nowa inwestycja nie zwiększy ilości samochodów Caddy produkowanych w fabryce. Jak tłumaczy Ocksen, zakład jest obecnie maksymalnie obciążony, a od 2003 r. wyprodukował 1,8 mln samochodów.

Członek zarządu spółki Szymon Trzebiatowski wyjaśnił, że wprowadzenie platformy MQB wiąże się ze zmianą technologiczną, której fabryka nie może dokonać "w biegu". "Dlatego budujemy nową halę w miejsce istniejącego parkingu. Musimy być nowoczesną fabryką, aby konkurować w koncernie o nowe produkty" - dodał.

Inwestycja wymaga zamknięcia drogi dojazdowej na jedno z poznańskich osiedli. VW zobowiązał się do pokrycia kosztów zmiany układu komunikacyjnego - na ten cel wyda 18,5 mln zł. Ulica musi zostać zamknięta, gdyż oddziela teren fabryki od parkingu, gdzie powstanie nowa część zakładu.

d2xm75q

Spółka podczas konferencji poinformowała o postępach prac przy budowie zakładu pod Wrześnią (Wielkopolskie). W ostatnich dniach Volkswagen otrzymał pozwolenie na budowę fabryki aut dostawczych VW Crafter. Zakład ma produkować ponad 85 tys. aut rocznie i zatrudni 3 tys. pracowników.

Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł. Teren budowy obejmuje obszar 220 ha. W ramach inwestycji powstanie dział budowy karoserii, lakiernia oraz dział montażu.

Prezes VW Poznań poinformował, że spółka rozpoczęła stabilizację gruntu. "Musimy wykonać odwierty pod 3,5 tys. betonowych słupów. Kiedy beton się utwardzi zaczniemy budowę hal. Na wiosnę przyszłego roku na placu budowy pojawi się 2,5 tys. robotników" - zapowiedział Ocksen.

Inwestycja ma być gotowa do końca 2016 roku. Zamiar budowy nowej fabryki w Wielkopolsce koncern ogłosił w marcu w Poznaniu.

d2xm75q

VW po ogłoszeniu decyzji uruchomił platformę dla kandydatów do pracy w fabryce. Do tej pory oferty złożyło ponad 30 tys. osób. "Trwa intensywny proces rekrutacji. W ostatnich miesiącach odbyliśmy ponad 500 rozmów z kandydatami. Zatrudniliśmy 150 nowych pracowników" - powiedziała członek zarządu VW Poznań Jolanta Musielak.

Fabryka stanie na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG), która jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" (WSSE).

WSSE szacuje, że fabryka VW może przynieść w całej Polsce 10 tys. miejsc pracy; część z nich powstanie w Wielkopolsce.

Przedstawiciele Volkswagena podkreślają wagę, jaką przywiązują do pozyskiwania lokalnych, polskich dostawców. Już teraz ponad połowa części dostarczanych do fabryki pochodzi z Polski. Roczne obroty spółki z dostawcami wynoszą 3,5 mld zł, a firmy te zatrudniają łącznie 50 tys. pracowników.

d2xm75q

VW Poznań szacuje, że w 2018 r. w zakładach pod Wrześnią i w Poznaniu będzie produkował rocznie 280 tys. samochodów.

Volkswagen w Poznaniu obecny jest od 1993 roku. Firma weszła wówczas w spółkę z Fabryką Samochodów Rolniczych Polmo, która produkowała w zakładzie w Antoniku samochody Tarpan.

VW Poznań jest w 100 proc. własnością marki VW Samochody Użytkowe. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek, do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych. W 2013 roku zakład w poznańskim Antoninku opuściło ponad 170 tys. aut. Spółka zatrudnia ok. 6,8 tys. pracowników.

Szukasz niedrogich opon zimowych? Kliknij i sprawdź oferty! Dostawa gratis

d2xm75q

Podziel się opinią

Share

d2xm75q

d2xm75q