Trwa ładowanie...
wiadomości
28-08-2008 16:28

"Wielki brat" po polsku

"Wielki brat" po polsku
d3xvvwh
d3xvvwh

Polska policja będzie testować jeden z najnowszych systemów fotoradarów na świecie. Fotoradary będą same odczytywać numery rejestracyjne pojazdów i sprawdzać w policyjnych bazach danych, czy auta są kradzione lub czy ich właściciele są poszukiwani listami gończymi – pisze dziennik "Polska".

Urządzenie jest pomysłu polskich informatyków z firmy Idea Projekt Produkt, specjalizującej się w projektowaniu sieci komputerowych. Jak dowiadujemy się z gazety, kamera zamontowana na słupie filmuje przejeżdżające pojazdy i przesyła obraz do komputera. Komputer wyposażony w zaawansowane oprogramowanie odczytuje numery rejestracyjne, łączy się z policyjną bazą danych i sprawdza, czy kierowca nie jest poszukiwany.

Jak pisze Polska, gotowe raporty drogą radiową przesyłane mogą być do radiowozu policyjnego. Funkcjonariuszom z patrolu na monitorze wyświetla się informacja o każdym pojeździe: np. ile razy kierowca był zatrzymywany i za jakie przewinienia.

d3xvvwh

Podobne systemy działają już w Anglii, Niemczech i Francji, jednak są bardzo drogie, ponieważ punkt kontrolny jest połączony światłowodami z centralnym komputerem. Położenie takiego kabla kosztuje nawet ponad sto euro za metr. Dlatego stać na to tylko najbogatsze kraje – pisze dziennik.

System stworzony przez polskich informatyków nie wymaga takich kosztów. Sygnał między kamerą, komputerem a radiowozem policyjnym przesyłany jest za pomocą sieci komórkowej. Kamery można więc ustawić przy każdej drodze, gdzie jest zasięg sieci GSM.

Nowe urządzenie ma kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Tradycyjny fotoradar kosztuje około 50tys. zł.

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj