Trwa ładowanie...

Wielka Pętla Bieszczadzka. Ile kilometrów liczy i dlaczego warto ją przejechać na motorze?

Wielka Pętla Bieszczadzka to jedna z najciekawszych asfaltowych tras w polskich górach. Została wytyczona na terenie Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich i od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza w gronie miłośników motoryzacji – trasę tę można pokonać samochodem, motorem, rowerem, a także… na piechotę. Wielka Pętla Bieszczadzka nie bez powodu uznawana jest za jedną z najbardziej spektakularnych tras turystycznych w naszym kraju. Jej przejechanie na motorze to prawdziwa gratka dla miłośników szybkiej jazdy w pięknych, górskich okolicach. Sprawdźmy, ile kilometrów liczy sobie ta wspaniała trasa i dla jakich atrakcji po drodze warto skusić się na jej pokonanie w całości!

Wielka Pętla BieszczadzkaWielka Pętla BieszczadzkaŹródło: WP Autokult, fot: WP Moto
d40fpp1
d40fpp1

Wielka Pętla Bieszczadzka. Informacje praktyczne

Wielka Pętla Bieszczadzka to potoczna nazwa samochodowej i rowerowej trasy turystycznej zlokalizowanej w polskiej części Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich. Punktem startowym całej trasy jest najczęściej Lesko, z którego wyrusza większość turystów, aczkolwiek można na nią wjechać w dowolnym miejscu.

Standardowa Wielka Pętla Bieszczadzka ma długość 144 km, istnieje jednak możliwość jej wydłużenia do 155 km, jeśli po drodze zdecydujemy się dodatkowo odwiedzić Wołosate. Cała trasa cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród zmotoryzowanych turystów. W gronie osób zainteresowanych jej pokonaniem nie brakuje jednak także rowerzystów oraz pieszych turystów, którzy kochają długie wyprawy.

Droga posiada wiele wspaniałych odcinków, z których można do woli podziwiać niezwykle malownicze widoki na okoliczne góry. Biegnie przez piękne bieszczadzkie miejscowości, w których można zobaczyć wiele charakterystycznych dla tej części naszego kraju zabytków – drewniane cerkwie i kościoły, stare cmentarze, przydrożne kapliczki itp. Wielka Pętla Bieszczadzka przebiega przez tereny bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Należą do nich m. in. Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Park Krajobrazowy Gór Słonnych.

d40fpp1

Wielka Pętla Bieszczadzka motocyklem. Dlaczego warto?

Wielka Pętla Bieszczadzka bywa często określana mianem "mekki motocyklistów". Jest to bowiem jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych tras asfaltowych w naszym kraju, która obfituje w zakręty, piękne punkty widokowe, a także liczne atrakcje turystyczne. Jej przejechanie na motorze to wspaniała przygoda oraz wyjątkowa szansa na zapoznanie się z walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i historycznymi Bieszczadów z perspektywy zupełnie innej niż ta tradycyjna.

W zależności od wybranego krótszego lub dłuższego wariantu, na pokonanie całej trasy na motorze należy poświęcić cały dzień. Nie warto jednak się spieszyć i skupiać wyłącznie na samej jeździe i widokach po drodze, lecz także zadedykować odpowiednio dużo czasu na podziwianie zabytków i atrakcji, które czekają na nas po drodze. A tych jest naprawdę sporo!

Miejsca warte zobaczenia na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej

W Lesku, miejscowości najczęściej wybieranej na punkt startowy trasy, można podziwiać przepiękny zamek malowniczo położony w Dolinie Sanu, a także stary cmentarz żydowski z XVI w. Z Leska stosunkowo nieduży dystans dzieli nas od największego zbiornika wodnego w polskich Bieszczadach – Jeziora Solińskiego. Jego okolice są pełne atrakcji i są tak świetnie przystosowane do przyjęcia turystów, że decydując się na pokonanie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej warto rozważyć domki nad Soliną. Jest to bowiem miejsce, które idealnie sprawdzi się na dłuższy pobyt w Bieszczadach oraz będzie świetną bazą wypadową do zwiedzanie tych dzikich, ale jakże pięknych i gościnnych gór.

Kolejnymi wartymi wymienienia punktami na trasie jest Cisna – miejscowość, która słynie przede wszystkim z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Pozytywnych wrażeń dostarczy również wizyta w Wetlinie, Ustrzykach Górnych, Lutowiskach i Ustrzykach Dolnych. Podczas pokonywana całej trasy będziemy mieli okazję podziwiać najpiękniejszą część polskich Bieszczadów z połoninami Wetlińską i Caryńską na czele oraz popularne górskie wzniesienia, w tym Tarnicę i Szeroki Wierch.

Najpiękniejsze widoki na trasie roztaczają się natomiast z punktu widokowego na Przełęczy Wyżna. Jest on położony na wysokości 872 m n.p.m. i pozwala podziwiać malownicze Bieszczady w pełnej krasie. Dla takich widoków zdecydowanie warto skusić się na przejechanie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej!

Izabela Zadygowicz jest dziennikarką serwisu Nocowanie.pl

d40fpp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40fpp1
Więcej tematów