Trwa ładowanie...
d1q1mjj

Wiek a refleks. Czy starsi kierowcy powinni przechodzić badania?

Od niedawna organizowane są dodatkowe kursy dla starszych kierowców. Z informacji podanych przez organizatorów, cieszą się one coraz większą popularnością. Wszystko dlatego, że w najwyższej grupie wiekowej rosną statystyki wypadków, a jak dotąd przepisy nie regulują tej kwestii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiek a refleks. Czy starsi kierowcy powinni przechodzić badania?
(Fot. Jakub Tujaka)
d1q1mjj

Policjanci np. z Bydgoszczy, zachęcają do sprawdzenia swoich umiejętności wszystkich kierowców, którzy mają więcej niż 50 lat. Kursy takie organizowane są dlatego, ponieważ statystyki policyjne wskazują, że drugą grupą jeśli chodzi o najczęstszych sprawców wypadków są kierowcy w wieku powyżej 60-lat. W tej grupie kierowców są ludzie, którzy wożą autami swoje dzieci i wnuki, a oprócz tego w skrajnych przypadkach wyjeżdżając na drogę stwarzają realne zagrożenie dla całego otoczenia.

Eksperci twierdzą, że pogorszona wraz z wiekiem motoryka, wydłużony czas reakcji i zmniejszona spostrzegawczość to główne powody problemów występujących w czasie prowadzenia pojazdu. Dodatkowo należy pamiętać, że ciągle rośnie natężenie ruchu i pojawia się wiele nowych skrzyżowań i sygnalizacji świetlnych, budowane są nowe ronda, więc kierowcy ciągle muszą radzić sobie z nowymi wyzwaniami i szybko podejmować ważne decyzje.

Jednak polskie prawo nie przewiduje żadnych dodatkowych badań dla kierowców. Normą jest sytuacja, że kierowca robiąc prawo jazdy 30 czy 40 lat temu zrobił badania, a przez ten cały czas nie przechodził żadnych testów u specjalistów. Obecnie uprawnienia do kierowania pojazdami jest wydawane na 15 lat, ale starsi kierowcy ciągle używają praw jazdy wydawanych bezterminowo.

d1q1mjj

Dlatego policja organizuje specjalne kursy dla seniorów, którzy w ciągu dwóch dni uczą się nowych przepisów, ćwiczą umiejętności na placu manewrowym, a także dowiadują się jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy. Póki co kursy te są nieobowiązkowe, ale co ciekawe zgłasza się na nie wielu chętnych. Szkolenie kończy się egzaminem podobnym do tego, który zdają obecni kandydaci na kierowców.

Kolejne szkolenia w Bydgoszczy mają być zorganizowane jesienią. Być może w innych miejscach w kraju również jest możliwość wzięcia udziału w takim kursie. Akcja w Bydgoszczy działa pod nazwą „50+ na drodze”.

d1q1mjj

Podziel się opinią

Share

d1q1mjj

d1q1mjj