Trwa ładowanie...
16-07-2014 14:26

Więcej informacji dzięki nowemu CEPiK-owi

Więcej informacji dzięki nowemu CEPiK-owiŹródło: PAP/Michał Walczak
d6y8xdh
d6y8xdh

Otrzymać punkty karne można stosunkowo łatwo. Znacznie trudniejszym zadaniem jest dowiedzieć się, ile ma się ich na koncie. Niebawem będzie można to sprawdzić przez internet dzięki nowej bazie danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jej możliwości będą zresztą znacznie większe.

Mandaty w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej. Zarobki Polaków są jednak mocno zróżnicowane, toteż pomysł podniesienia kwot kar dla kierowców łamiących przepisy zawsze budzi ogromne kontrowersje. Dla części społeczeństwa mandat w wysokości 500 zł nie jest wystarczającym powodem do szacunku wobec prawa, dlatego też za większość przewinień, obok kary finansowej, policjant nakłada na kierującego punkty karne, które na koncie utrzymują się przez rok od popełnienia wykroczenia. Przekroczenie 24 punktów oznacza utratę prawa jazdy, nic więc dziwnego w tym, że wielu zmotoryzowanych chciałoby wiedzieć, jak wiele mają ich w policyjnym rejestrze. Nie jest to jednak takie proste. By zasięgnąć takiej informacji, trzeba udać się na komendę, a policjanci najczęściej bez entuzjazmu zwracają się do takich petentów.

Zmotoryzowani poszukują innych dróg dotarcia do informacji o mandatach i punktach karnych. Co kilka miesięcy media ostrzegają o kolejnej stronie internetowej, która obiecuje możliwość sprawdzenia tych danych. Korzystający z nich, zamiast oczekiwanych danych, otrzymują wysoko płatną i zupełnie niepotrzebną usługę, na którą wyrazili zgodę, akceptując długi regulamin napisany drobnym maczkiem. Niebawem jednak pojawi się strona internetowa pozwalająca naprawdę sprawdzić najważniejsze dla kierowców informacje.

"Puls Biznesu" informuje, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło założenia modernizacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zgodnie z pomysłem resortu baza ma służyć nie tylko urzędnikom i policjantom, ale też zwykłym obywatelom. Już teraz dzięki usłudze Historia pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów możemy za pomocą komputera otrzymać podstawowe dane samochodu, który chcemy kupić, takie jak liczba wcześniejszych właścicieli, pojemność i moc silnika, data produkcji czy wyposażenie. Niebawem możliwości będą jednak znacznie większe.

d6y8xdh

Dzięki nowemu CEPiK-owi kierowca będzie mógł dowiedzieć się, ile ma punktów karnych, otrzymać informacje o nałożonych mandatach, a nawet opłacić je przelewem. Baza danych zostanie również poszerzona o informacje ważne dla kandydatów na kierowców. Publikowany będzie tam również wykaz ośrodków egzaminacyjnych i egzaminatorów, szkół jazdy i instruktorów.

Zgodnie z zamysłem ministerstwa rozszerzony zostanie również zakres dostępnych danych na temat samochodów. Osoba zainteresowana kupnem konkretnego pojazdu będzie mogła sprawdzić historię wypadków auta, dowiedzieć się o badaniach technicznych, nazwach firm ubezpieczeniowych, w których wykupiono polisy, a także przebiegu.

Rozszerzona funkcjonalność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ma zostać udostępniona Polakom w 2016 roku.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj