Więcej dróg w Warszawie
Rozbudowa dróg woj. mazowieckiego, przebudowa dworców kolejowych i autobusowych w Warszawie oraz odciążenie Okęcia za pomocą lotnisk regionalnych - to główne zadania stołecznych i wojewódzkich władz przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r. - uważają samorządowcy.
We wtorek w ratuszu odbyło się wspólne posiedzenie władz Warszawy i samorządu w związku z przygotowaniami do Euro 2012.
Do kluczowych zadań zaliczono także: wsparcie rządu przy budowie Narodowego Centrum Sportu ze Stadionem Narodowym, które ma powstać w miejscu Stadionu X-lecia. Na tym terenie ma zostać wybudowana także hala sportowo-widowiskowa dla 15 tys. widzów oraz pływalnia o wymiarach olimpijskich z trybunami dla 4 tys. osób.
Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik przedstawili m.in. plany rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie. W pierwszej kolejności mają zostać zmodernizowane trasy: Nowy Dwór Mazowiecki-Jabłonna, Warszawa- Leszno-Sochaczew oraz Płock-Kazuń.
Odciążenie ruchu na Okęciu ma być możliwe dzięki budowie lotnisk regionalnych m.in. w Sochaczewie, Radomiu oraz Płocku. Jak przekonywał Struzik, ich budowa ma duże znaczenie dla całego regionu. "Wielu turystów którzy przyjadą na mistrzostwa będzie korzystać z usług tanich przewoźników. Regionalne lotniska, które z założenia mają obsługiwać właśnie tanie linie, muszą powstać jak najszybciej" - zaznaczył.
Priorytetem dla samorządowców jest także uruchomienie linii kolejowej łączącej lotnisko w Modlinie ze stolicą. Trasę mają obsługiwać Koleje Mazowieckie.
Jeszcze nie wiadomo, ile będą kosztować te inwestycje. Prezydent Warszawy przekonywała, że organizacja Euro 2012 stwarza okazję do promocji miasta i całego regionu. "Myślę, że zdążymy do 2012 roku" - dodała. (PAP)