Trwa ładowanie...
d2aua26

Wideorozmowy, zdjęcia, Facebook - z tego korzystają kierowcy podczas jazdy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wideorozmowy, zdjęcia, Facebook - z tego korzystają kierowcy podczas jazdy
(fcarniani/fotolia.com)
d2aua26

Pisanie wiadomości tekstowych podczas prowadzenia samochodu to nie jedyny problem amerykańskich kierowców - wynika z opublikowanego właśnie badania. Kierujący coraz częściej przeglądają Facebooka, piszą na Twitterze, a nawet robią sobie zdjęcia.

Badanie niebezpiecznych zachowań kierowców zleciła amerykańska firma telekomunikacyjna AT&T, która od pewnego czasu prowadzi publiczną kampanię nakłaniającą do odpowiedzialnych zachowań na drodze "To może poczekać". Sondaż przeprowadziło Braun Research na grupie 2067 osób, które korzystają ze smartfonów i prowadzą samochód co najmniej raz dziennie.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Z badania wynika, że 27 proc. kierowców w wieku 16-65 lat korzysta w trakcie jazdy z Facebooka, 14 proc. z Twittera - z tej grupy 30 proc. deklaruje, że robi to za każdym razem, kiedy siada za kierownicą. - Jedna na dziesięć osób mówi, że prowadzi wideorozmowę podczas jazdy. Nie znajduję słów na skomentowanie takiej postawy - powiedziała dziennikowi "New York Times" wiceprezes AT&T ds. marketingu Lori Lee. Dodatkowo sondaż pokazał, że 17 proc. badanych robi sobie w trakcie jazdy zdjęcia tzw. selfie. Głównym grzechem amerykańskich kierowców pozostaje jednak pisanie i czytanie wiadomości tekstowych - robi tak 61 proc. 33 proc. korzysta z poczty elektronicznej, a 28 proc. przegląda zawartość internetu.

d2aua26

"NYT" zwraca uwagę, że badanie pokazuje na coraz bardziej niebezpieczne zachowania kierowców z USA. Potwierdzają to dane amerykańskiej organizacji nonprofit, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która alarmuje, że wypadki spowodowane w USA przez pisanie wiadomości tekstowych wzrosło w tym roku do poziomu 6 proc. z całości. W poprzednich 12 miesiącach liczba ta wynosiła 5 proc. Doszło do tego mimo rosnącej świadomości kierowców, którzy zgadzają się z teorią, że pisanie wiadomości SMS jest "niedopuszczalne".

Badanie dla AT&T pokazało także, iż 22 proc. respondentów korzysta w trakcie jazdy z Facebooka, ponieważ "są od tego uzależnieni". Kierowcy przeceniają także swoją zdolność podzielności uwagi - 27 proc. badanych podkreśliło, że kręciło w trakcie jazdy filmy, ponieważ myśleli, że robią to w bezpieczny sposób.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d2aua26

Podziel się opinią

Share
d2aua26
d2aua26