Wideorejestrator w aucie. Trzecie oko na drogę
Rejestratory wideo umieszczane w aucie są coraz bardziej popularne wśród kierowców. Nic dziwnego – nagrania kolizji czy wypadków stanowią nieoceniony dowód podczas rozstrzygania sporów. Jakie jeszcze zalety ma rejestrator jazdy?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Dobra rozdzielczość
To kluczowy parametr, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Jeśli jakość nagrania będzie kiepska, nie uwiecznisz wszystkich istotnych elementów, takich jak chociażby numery rejestracyjne samochodu z naprzeciwka albo podejrzanego zachowania jadącego przed tobą auta. Obecnym standardem nagrywania jest rozdzielczość Full HD, choć tańsze modele wideorejestratorów nagrywają film w jakości HD Ready. Pamiętaj, że w parze z jakością idzie również większe obciążenie dla karty pamięci, dlatego lepiej mieć urządzenie ze sporą ilością miejsca na dysku.
Szerokie kąty widzenia
To parametr, który wielu kupujących nieświadomie pomija. Ograniczone pole widzenia nie pozwala ocenić sytuacji na drodze. W związku z tym zbyt wąski kąt nagrywania sprawi, że w przypadku kolizji uwieczniony zostanie co najwyżej tył samochodu jadącego z przodu. To niewiele pomoże. Pamiętaj, że większy kąt oznacza również wyższą cenę. Na szczęście nie trzeba przepłacać. Optymalna szerokość na poziomie 140-170 st. w zupełności wystarczy.
Płynność
Jakość nagrywania i szerokie kąty widzenia to jednak nie wszystko, liczy się także płynność obrazu. Nierzadko spotyka się niedrogie kamery z dobrą rozdzielczością, w której obraz będzie się mocno przycinać. Sytuacja na drodze może zmienić się w ułamku sekundy, a dobra kamera powinna zarejestrować każde zdarzenie z pełną płynnością obrazu.
Wideorejestrator do jazdy nocnej
To, jak sprzęt sprawdzi się podczas jazdy w nocy, zależy przede wszystkim od tego, jak duża jest zamontowana w wideorejestratorze matryca. Zbyt wiele pikseli upchniętych na niewielkiej matrycy sprawia, że przy filmowaniu ciemnych scenerii obraz wydaje się przymglony, a film staje się bardziej ziarnisty. Kamera o tej samej rozdzielczości z większą matrycą sprawi, że komórki światłoczułe będą większe, a co za tym - idzie będą zbierać więcej światła z otoczenia. To z kolei sprawi, że obraz stanie się zdecydowanie bardziej czytelny.
Nie kupuj w ciemno
W sieci znajdziesz mnóstwo filmików, które odzwierciedlają jakość nagrywania poszczególnych kamer w różnych warunkach pogodowych i o różnych porach dnia. Wystarczy, że wpiszesz model swojej wybranej kamerki i zobaczysz, do czego zdolny jest sprzęt. Nie musisz zdawać się na suche liczby i przypadek, wszelkie informacje, których potrzebujesz, znajdziesz w sieci.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.