Trwa ładowanie...

"Widać desperację środowiska". Służby mundurowe gotowe do protestu

Pouczenia zamiast mandatów, drobiazgowe kontrole czy nawet głodówka - służby mundurowe przygotowują się do ogólnopolskiego protestu. Wśród funkcjonariuszy krąży ankieta, której wyniki mają pomóc w negocjacjach z rządem. Jak zwykle chodzi o pieniądze.
Share
Już wcześniej policjanci podejmowali dobrowolne akcje protestacyjne
Już wcześniej policjanci podejmowali dobrowolne akcje protestacyjneŹródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d27q338

– Czy będzie protest i jakie przybierze formy o tym zdecydują ludzie – mówi Rafał Jankowski, Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. W grę wchodzą manifestacje w Warszawie, pouczenia zamiast mandatów, protest włoski (czyli drobiazgowe wykonywanie czynności służbowych), miasteczko protestacyjne w Warszawie, głodówka, a nawet pikieta w Brukseli. Szacuje się, że zbieranie opinii potrwa około 3 tygodni.

– W chwili obecnej nie mogę podać wyników ankiety. Dopiero dotarła do rąk policjantów w całym kraju. Spotkała się z dużym zainteresowaniem. Po wstępnym przejrzeniu ankiet widać dużą desperację środowiska – dodaje Rafał Jankowski. Wszystko z powodu niskich pensji, braku waloryzacji, ograniczeniu wynagrodzenia za ponadnormatywny czas pracy oraz szwankujący system emerytalny.

Fragment pisma skierowanego do funkcjonariuszy Komunikat NSZZ
Fragment pisma skierowanego do funkcjonariuszyŹródło: Komunikat NSZZ

Wyniki ankiety pozwolą związkowcom na wywarcie presji na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcjonariusze chcą 650 zł podwyżki. Choć resort przeznaczył 150 mln zł na dodatkowe wynagrodzenia, w praktyce policji przypadło około 98 tys. zł. Oznacza to kilkadziesiąt złotych więcej, ale tylko dla nowych funkcjonariuszy.

d27q338

Jeżeli postulaty środowisk mundurowych będą spełniane, to wcale nie musi dojść do jakiejkolwiek akcji protestacyjnej – dowiadujemy się od przewodniczącego związku.

Już wcześniej policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Warszawy zainicjowali akcję, podczas której ograniczyli liczbę wystawianych mandatów na rzecz pouczeń. Akcja miała być lokalna, lecz informacje o niej szybko rozprzestrzeniły się do komend w całej Polsce. Przystąpienie do działań miało charakter dobrowolny.

Służby nie tylko borykają się z problemami finansowymi, ale i kadrowymi. Brakuje nowych funkcjonariuszy, a doświadczeni policjanci odchodzą na emeryturę. Liczba wakatów rośnie. W garnizonie dolnośląskim w pierwszym kwartale 2018 roku odeszły 163 osoby, a przyjętych zostało zaledwie 55. W Komendzie Stołecznej pożegnano się z 108 funkcjonariuszami, a do służby przyjęto 77. Na początku kwietnia łącznie do obsadzenia było 5260 wakatów.

d27q338

Podziel się opinią

Share
d27q338
d27q338
Więcej tematów