Trwa ładowanie...
24-11-2009 17:17

Wdychasz opary benzyny? Będziesz agresywny!

Wdychasz opary benzyny? Będziesz agresywny!Źródło: PAP
d28szw9
d28szw9

Opary benzyny mogą wzmagać niepokój i agresję. Jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Kairze, szczury, poddane wdychaniu oparów benzyny zaczynają się gryźć i walczyć ze sobą. Wyniki badań opublikowano w naukowym magazynie "BMC Physiology" - donosi "Daily Telegraph".

(fot. PAP/Piotr Polak)
Źródło: (fot. PAP/Piotr Polak)

Amal Kinawy, który kierował badaniami, powiedział, że podwyższony poziom agresji może być jeszcze jednym zagrożeniem dla ludności miejskiej, stale narażonej na wdychanie powietrza zanieczyszczonego spalinami. Dodał, że miliony ludzi codziennie wdychają opary benzyny, tankując samochód.

Szczury poddawano wdychaniu oparów benzyny ołowiowej i bezołowiowej oraz czystego powietrza. Te, które narażone były na wdychanie chemikaliów, były bardziej skłonne do atakowania się nawzajem lub przyjmowania wojowniczej postawy niż te, które oddychały czystym powietrzem. Nieco większą agresywność wykazywały te, które wdychały opary benzyny bezołowiowej.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Analiza mózgu szczurów poddanych oparom benzyny bezołowiowej wykazała ślady zwiększonych zniszczeń powodowanych przez wolne rodniki oraz zmieniony poziom neuroprzekaźników w rejonie kory mózgowej w porównaniu z grupą kontrolną i grupą poddaną wdychaniu benzyny ołowiowej.

Co więcej, wdychanie obu rodzajów benzyny wywoływało znaczące fluktuacje w neuroprzekaźnikach w podwzgórzu, które nadzoruje reakcje bezwiedne, hipokampie - odpowiedzialnym głównie za pamięć, i w móżdżku, który odpowiada za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała. Poprzednie badania wskazywały, że toksyczne spaliny i opary paliwa zwiększają ryzyko poronień, rozwoju demencji oraz alergii.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj