Trwa ładowanie...

Warszawę omijaj szerokim łukiem

Warszawę omijaj szerokim łukiemŹródło: PAP
dx6ja5q
dx6ja5q

Ograniczenia w ruchu samochodów osobowych, m.in. na trasie W-Z, i zamknięcie niektórych ulic w centrum miasta - to utrudnienia, które w tym roku rozpoczną się w Warszawie w związku z budową drugiej linii metra.

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Stołeczny ratusz zapowiedział w grudniu ubiegłego roku, że budowa drugiej linii metra, która połączy rondo Daszyńskiego z dworcem Warszawa Wileńska, ma rozpocząć się wiosną. Prace potrwają do 2013 roku.

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow poinformował w czwartek, że podczas prac maksymalnie uprzywilejowana zostanie komunikacja miejska, a trasa W-Z będzie zamknięta dla samochodów osobowych. Mają zostać wytyczone nowe, tymczasowe parkingi P+R (Parkuj i Jedź), powstaną też tymczasowe pętle autobusowe.

W rozmowie z PAP Krajnow nie wskazał terminu, od którego zaczną obowiązywać zmiany. "Daty mogą się jeszcze przesuwać. Poinformujemy, gdy termin będzie już ostatecznie ustalony" - zaznaczył rzecznik ZTM.

dx6ja5q

Po rozpoczęciu robót niezbędne będzie wyłączenie z ruchu kluczowych dla centralnej Warszawy obszarów, w których powstaną stacje metra. Chodzi o: rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, ul. Świętokrzyską, ul. Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński.

Jak informuje ZTM, faktycznie wyłączone z ruchu zostaną ciągi ulic: Prosta - Świętokrzyska, ul. Sokola oraz ul. Targowa na odcinku: ul. 11 Listopada - ul. Białostocka. Ratusz przewiduje, że istniejący w stolicy układ ulic nie będzie w stanie przyjąć na siebie całego ruchu samochodowego z wyłączanych arterii. W związku z tym, w celu uniknięcia paraliżu miasta, konieczne będzie zapewnienie jak najsprawniejszego funkcjonowania komunikacji zbiorowej, niezbędne będzie też zwiększenie jej uprzywilejowania.

Ustalenie priorytetu dla komunikacji miejskiej będzie się wiązać z ograniczeniem w ruchu samochodów osobowych. Jak podkreśla ZTM, najważniejszym elementem, który pozwoli zapewnić sprawny przejazd pojazdom komunikacji miejskiej, będzie wydzielenie pasów, którymi poruszać się będą mogły jedynie autobusy i tramwaje. Wyznaczone arterie będą niedostępne dla samochodów osobowych.

Zamknięta dla transportu indywidualnego ma być cała al. Solidarności na odcinku od ul. Andersa do ul. Szwedzkiej. Na jej prawobrzeżnym odcinku dopuszczony będzie jedynie dojazd do tymczasowego parkingu, który powstanie przy Dworcu Wileńskim. Zamknięta dla samochodów zostanie także ul. Jagiellońska na odcinku od Ratuszowej do Kłopotowskiego (dopuszczony będzie jedynie dojazd do ul. Cyryla i Metodego). Istniejące obecnie w centralnej części miasta wydzielone pasy dla autobusów zostaną utrzymane. Chodzi o buspasy wzdłuż: Trasy Łazienkowskiej, Radzymińskiej, al. Solidarności, Kasprzaka, Grójeckiej i Al. Jerozolimskich. Pas na Trasie Łazienkowskiej prawdopodobnie zostanie wydłużony do ul. Poligonowej i do Al. Jerozolimskich. Wytyczone zostaną kolejne wydzielone pasy tylko dla autobusów wzdłuż ulic: Radzymińskiej (w kierunku centrum) na odcinku od Krynoliny do Kraśnickiej, Leszno i Górczewskiej (w kierunku centrum) na odcinku od ul. Lazurowej do ul. Młynarskiej i dalej wzdłuż ul. Młynarskiej do al. Solidarności
lub ewentualnie wzdłuż ul. Leszno do ul. Okopowej, a także Zielenieckiej, Targowej, Kłopotowskiego, Jagiellońskiej, Marszałkowskiej i Emilii Plater.

dx6ja5q

Autobusy, również te prywatne, jadące od strony Pragi, Wołomina czy Marek przez most Śląsko-Dąbrowski, otrzymają miejsca postojowe utworzone na pl. Bankowym, w miejscu istniejącego obecnie parkingu (przy pomniku Juliusza Słowackiego).

Część ciągów komunikacyjnych zostanie wyznaczona niemal wyłącznie dla samochodów osobowych, chodzi o: ul. Starzyńskiego, most Gdański, ul. Słomińskiego, ul. Okopową i ul. Towarową, most Świętokrzyski, al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego oraz Wybrzeże Szczecińskie i Wybrzeże Helskie. Oznacza to, że z tych ciągów wycofane zostaną niemal wszystkie autobusy.

W związku z zamknięciem dla ruchu indywidualnego Trasy W-Z, most Gdański i ul. Słomińskiego staną się objazdami dla samochodów. W tym roku zbudowany zostanie jeden wiadukt drogowy na ul. Andersa, która zostanie wyłączona z ruchu.

dx6ja5q

Prace przy budowie wiaduktu rozpoczną się w kwietniu; potrwają do października. W tym czasie wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja: wyłączenie z ruchu kołowego ciągu ul. Andersa od ul. gen Zajączka do ul. Stawki. Ruch poprowadzony zostanie ulicami: Krajewskiego, Zakroczymską i Konwiktorską oraz Sanguszki. Ruch w ciągu ul. Słomińskiego w kierunku Pragi poprowadzony będzie objazdem ulicami Dawidowskiego - prostopadle przez zamkniętą ul. Andersa - ul. Bonifraterską do ul. Słomińskiego.

Na ul. Słomińskiego w kierunku Woli od przystanku Bonifraterska do Dworca Gdańskiego, pojazdy będą jeździły jednym, prawym pasem. Ruch tramwajów pod wiaduktem Andersa będzie się odbywał w obu kierunkach, na długości ok. 150 m, po jednym torze. Sterowany będzie sygnalizacją świetlną.

Prace na drugą linią metra będą prowadzone przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. W 2011 roku użyte zostaną trzy tarcze, które będą drążyć tunele podziemne. Tempo prac ma być znacznie większe niż w poprzednich latach.

(PAP)

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj