Trwa ładowanie...

Wakacyjny koncept Toyoty sprzed ponad 40-stu lat

Wakacyjny koncept Toyoty sprzed ponad 40-stu latŹródło: Materiały prasowe
d1u6y09
d1u6y09

W latach 70. Toyota i inni japońscy producenci samochodów stworzyli serię aut sportowych inspirowanych amerykańskimi pojazdami typu muscle car. Jednym z nich był model Celica liftback z 1973 r., który nazywano „japońskim mustangiem”. Jego premierę poprzedziła prezentacja konceptu SV-1 na targach Tokyo Motor Show w 1971 roku. Towarzyszył jej pokaz modelu kombi o nazwie RV-1.

Toyota RV-1 została zaprezentowana jako pojazd rekreacyjny (stąd w nazwie RV, skrót od recreational vehicle). Z przedłużoną linią dachu i uciętym tyłem auta, RV-1 zapewniał znaczną przestrzeń bagażową w porównaniu do Celiki coupe, na której był oparty. Projekt nawiązywał do sportowego wyglądu Celiki, ale został zrównoważony bardziej praktyczną karoserią.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Pojazd ten miał być na tyle przestronny, by mogła nim komfortowo podróżować 4-osobowa rodzina. Duża przestrzeń bagażowa była dostępna przez 2 futurystyczne panele okienne otwierane do góry lub przez centralną część tylnego panelu, który chował się pomiędzy tylnymi światłami.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Toyota opracowała do RV-1 innowacyjną przyczepę o nazwie Marinetta. Zawierała nadmuchiwany namiot (w komplecie z przenośnym generatorem i pompką powietrza) oraz wyposażenie kempingowe. Pokrywa przyczepy, przewrócona na drugą stronę, mogła służyć jako mała łódka z zewnętrznym silnikiem.

d1u6y09

Koncept RV-1 był śmiałą wizją rodzinnego samochodu rekreacyjnego, jednak nie było mu przeznaczone stać się realnym produktem. Zamiast tego przetarł szlak dla konceptu RV-2 z 1972 r. Model ten został wyposażony w namiot, który można było zamontować na rozkładanej na boki tylnej części pojazdu.

ll/moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj